Ознака: казна
Фудбал 21.09.23 | 19:00

УЕФА ја казни Украина пред натпреварот со македонската репрезентација во евроквалификациите

Парична казна во износ од 33.000 евра, како и делумно редуцирање на капацитетот на стадионот во Прага на кој идниот месец ќе ја пречека македонската репрезентација и изрече...

Црна хроника 10.08.23 | 18:27

Затвореници од „Идризово” уценувале мајка на друг затвореник: Добиле скоро 15.000 евра

СВР Куманово поднесена кривична пријава против 35-годишниот Ш.И. од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“, соопшти МВР. Пријавениот,...

Фудбал 01.08.23 | 19:57

За ширење расизам и ксенофобија: 40 илјади евра казна за Левски од УЕФА

Бугарскиот Левски е казнет со 40.000 евра од УЕФА за дискриминаторско однесување, вклучително и етнички скандирања и политички слогани, како и за инцидентите во гостинскиот...

Останати спортови 17.07.23 | 21:42

Стигна казната од Вимблдон за Ѓоковиќ

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ доби казна од 8.000 долари од страна на организаторите на тенискиот турнир Вимблдон. Ноле е санкциониран за удирањето на рекетот од стативата...

Балкан 08.07.23 | 09:56

Турист со казна од 500 евра научи горка лекција што не смее да прави во Будва

Српскиот државјанин В.М.(55) од Белград доби казна од 500 евра за вербално насилство врз својата малолетна ќерка во Будва, се вели во соопштението на Судот за прекршоци...

Балкан 29.06.23 | 10:01

Сличен инцидент без казна помина во Македонија: 30.000 евра ќе плати Грк за влечење куче со возило

По објавеното видео на социјалните мрежи на кое се гледа куче врзано за задниот дел на автомобил во движење, уапсен е возачот поради злоупотреба на животно и е казнет...

Балкан 20.06.23 | 14:53

Во Русија казнети Телеграм и Вибер

Московскиот суд ги казни компаниите во чија сопственоста се апликациите за размена на пораки Телеграм и Вибер бидејќи не избришале содржина што Русија ги смета за незаконски,...

Калеидоскоп 07.06.23 | 16:10

Доби казна од 121.000 евра за пребрзо возење: „Почнав да ја намалувам брзината, но беше доцна“

Финскиот мултимилионер Андерс Виклоф (76) е казнет со дури 121.000 евра поради пребрзо возење по пречекорувањето на дозволената брзина за 30 километри на час. Имено, во Финска...

Македонија 01.06.23 | 19:06

Бочварски си платил казна за вработувањето на сопругата и балдазата, тие си остануваат на работа

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, ги заобиколил законите и ја вработил сопругата и балдаза во државната Штипска болница. На брза лента откако завршиле...

Црна хроника 30.05.23 | 16:42

Апелација му ја намали затворската казна на Марјан „Доказ“

Апелациониот суд Скопје ја одби како неоснована жалбата на Основното јавно обвинителство Скопје во врска со случајот „ДоказМ“, а жалбите на обвинетиот Марјан Стаменковски,...

Балкан 21.05.23 | 20:32

За убиено дете доживотен затвор, за семејно насилство нема намалување на затворот: Албанија ги заострува казните за семејно насилство

Албанија ги заострува казнените мерки за кривични дела во семејството, особено врз децата. Тоа се предвидува со Предлог- измените на Кривичниот законик, што треба да...

Балкан 03.04.23 | 10:55

До 4.000 евра казна ако извикувате усташки поздрав во Хрватска

Поставувањето фашистички симболи и поздрави во Хрватска нема да биде кривично дело, туку ќе се казни како прекршок против јавниот ред и мир со парични казни до 4.000 евра. Тоа...

Македонија 19.03.23 | 11:05

По случајот со казнетиот инвалид во Скопје, може да се самораспуштиме како држава

Билјана Гаврилова Станковска од Велес објави статус на Фејсбук зашто беше револтирана од дискриминацијата која како лице со посебни потреби, ја доживеала во Скопје,...

Економија 11.03.23 | 15:43

Над 15.000 евра ќе платат трговците кои не ја замрзнале цената на лебот

Дирекоторот на Пазарната инспекција, Горан Трајковски излезе со официјални информации за извршени инспекциски надзори после одлуката на Владата за замрзнување на...

Црна хроника 08.03.23 | 13:11

Надополнувал кредити, доби кривична пријава за приредување игри на среќа без лиценца

На 07.03.2023 околу 11:50 часот на улица „Видое Смилевски Бато“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода Л.Т.(23) од тетовски Требош. Тој се сомничи...

Балкан 28.02.23 | 17:28

Крадец, ѓубре, дебела свиња, ќе те скршам:Прекршочниот суд во Загреб казни 39-годишна жена за психичко насилство

Триесет и деветгодишна жена е вонсудски прогласена за виновна пред судот за прекршоци во Загреб за психичко насилство врз нејзиниот поранешен сопруг во присуство на...

Црна хроника 13.02.23 | 10:21

„Летал“ со 221 километар на час: Полицијата напиша 549 казни

Во текот на вчерашниот ден (12.02.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Црна хроника 05.02.23 | 08:38

Забрана за влез во Македонија и казни од 300 евра: Бугарските државјани кои беа приведени на граница се протерани од земјава

По 300 евра парична казна и протерување и 3 години забрана за влез во земјава добија тројцата бугарски државјани кои на граничниот премин Деве Баир денеска се обиделе...

Патувања 30.01.23 | 09:24

Нема веќе шетање во костим за капење, пиење алкохол на јавно место во Сплит, ако ве фати комунален редар ќе платите казна

На почетокот на годинава во Сплит стапи на сила новата одлука за комунален ред со која се пропишани повисоки казни за прекршителите, па може да се очекува летово да нема...

Економија 28.01.23 | 21:31

УСЈЕ ќе плати до 200.000 евра казна, доколку и натаму загадува може да се соочи со одземање на дозволата

На 7 февруари ќе се спроведе спогодување за висината на цената која Цементарница УСЈЕ ќе ја плати како казна за загадување на амбиенталниот воздух. Висината на казната...