Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон се судри со возачот на Алпин, Фернандо Алонсо на стартот на трката од Формулча 1 шампионатот што се вози за Големата награда на Белгија.

Двајцата возачи се вратија на патеката „Спа“ по судирот. Сепак, имаше технички проблеми со болидот на Хамилтон. По влегувањето во боксот, беше одлучено Британецот да не ја продолжи трката и да се повлече од патеката.

Хамилтон до денес беше единствениот пилот оваа сезона кој успеа д аги заврши сите трки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.