Ознака: белгија
Свет 21.02.24 | 10:21

Руски хакери нападнаа владини интернет страници во Белгија

Руски хакери нападнаа владини и парламентарни веб-страници во Белгија, вклучително и страницата на премиерот Александре де Кро, јавија локалните медиуми. Сајтовите...

Македонија 13.02.24 | 13:50

Маричиќ на средба со белгиската министерка Лахбиб: Наша цел е да одиме чекор поблиску до ЕУ со поддршка на белгиското претседавање

Првиот заменик претседател на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ ја предводеше делегацијата на Македонија, која денеска се вклучи во клучните дипломатски...

Свет 29.01.24 | 09:31

Падна авион во Белгија, има загинати

Две лица загинаа денеска во авионска несреќа во Белгија, објави Brussels Times, повикувајќи се на агенцијата Belga News. Првите извештаи укажуваат дека се работи за авион со дозвола...

Македонија 27.01.24 | 10:14

Белгискиот амбасадор: Белгија сака да постигне напредок во проширувањето, интеграцијата на регионот во ЕУ е стратешко прашање

За Белгија интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија е стратешко прашање и за време на нејзиното претседавање со Советот на ЕУ сака да постигне напредок во...

Свет 25.01.24 | 17:43

Една четвртина од жителите на Брисел се државјани на други земји од ЕУ

Речиси четвртина од жителите на Брисел се државјани на други земји од ЕУ, а нивниот број во тој регион никогаш не бил поголем. Редовниот извештај на Мини-Бру, бриселскиот...

Свет 21.01.24 | 09:01

Белгија ќе се приклучи на европскиот проект за производство на борбени авиони на иднината

Во следните недели Белгија ќе се приклучи на проектот за производство на европските борбени авиони од следната генерација, наречен Борбен воздухопловен систем на иднината...

Свет 14.01.24 | 14:42

Најбогатите 10% домаќинства во Белгија поседуваат 55 проценти од богатството на земјата

Најбогатите 10 отсто белгиски домаќинства во 2023 година поседувале 55 проценти од вкупното богатството на земјата, покажуваат статистичките податоци на Националната...

Македонија Свет 02.01.24 | 14:14

Oд белгиското претседавање Македонија не очекува апсолутно ништо

Белгија од вчера официјално го презеде шестмесечното претседавање со ЕУ најавувајќи амбициозна програма за завршување на законодавните процедури пред истекот на...

Калеидоскоп 22.12.23 | 10:11

Имало и полошо од Скопје: Новогодишна елка падна во Белгија, една жена почина

Една жена почина од повредите откако елка падна врз неа и уште две лица на божиќен пазар во Белгија.Несреќата се случила во четвртокот вечерта на божиќниот саем во градот...

Свет 22.12.23 | 09:54

Елка висока 20 метри падна врз три лица во Белгија, една жена почина

Жена загина откако вчера на божиќниот саем во градот Однаарде во Белгија, на околу 50 километри западно од Брисел, врз неа паднала елка висока 20 метри, објавија тамошните...

Свет 18.12.23 | 11:00

Во Белгија почнува судскиот процес против 124 обвинети за меѓународна трговија со накротици

Во Брисел денеска почнува судскиот процес против 124 обвинети за нелегален увоз и шверц на дрога, јавија локалните медиуми. Изрекувањето на пресудата се очекува кон средината...

Свет 29.10.23 | 12:24

Во Белгија останува во сила третото ниво на опасност од терористичка закана

Третото ниво на опасност од терористичка закана во Белгија, што беше воведено по вооружениот напад во Брисел на 16 октомври, при кој беа убиени двајца Швеѓани, останува...

Свет 22.10.23 | 08:39

Стравот тера на поинаков поглед на светот: Зголемен бројот на неточни и лажни терористички закани во Белгија по нападот во Брисел

По нападот во Брисел, што се случи во понеделникот навечер и во кој мигрант од Тунис уби двајца шведски фудбалски навивачи, белгиската полиција евидентира експоненцијален...

Свет 17.10.23 | 09:57

По терористичкиот напад во Белгија, Франција ја зголемува својата безбедност

Франција ја зголемува безбедноста на белгиската граница, изјави денеска министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин, откако претходната ноќ две лица беа убиени...

Фудбал 16.10.23 | 22:36

Прекинат мечот меѓу Белгија и Шведска по терортистичкиот напад во Брисел и убиството на шведски навивачи, фудбалерите одбија да бидат на терен

По терористичкиот напад во Брисел, во кој загинаа шведски навивачи, фудбалерите на таа земја одбија да се вратат на теренот на мечот против Белгија. Како што пренесуваат...

Свет 11.10.23 | 09:44

Белгија ќе испрати борбени авиони Ф-16 во Украина, откако ќе добие понови Ф-35

Министерката за одбрана на Белгија, Лудивајн Дедондер, соопшти дека земјата ќе испрати неколку борбени авиони Ф-16 на Украина во 2025 година. Како што пренесуваат локалните...

Свет 28.09.23 | 11:43

Белгискиот Парламент ќе ги истражува сексуалните злоупотреби во Католичката црква

Политичките партии во белгискиот Парламент се согласија за формирање парламентарна анкетна комисија што ќе ги истражува појавите на сексуална злоупотреба во Католичката...

Свет 20.09.23 | 15:45

Белгија не се откажува од идејата државата да нема обврска да ги сместува азилантите-самци

Белгиската државна секретарка за азил и миграција Никол де Мур најави дека нема намера да се откаже од својата идеја да не дозволи семејства на азиланти со деца да останат...

Економија 15.09.23 | 12:07

Холандија, Белгија и Австрија со највисока стапка на слободни работни места во ЕУ

Стапката на слободни работни места во Еврозоната во вториот квартал од 2023 година изнесуваше 3,0 отсто, додека на ниво на цела ЕУ таа достигна 2,7 проценти, соопшти Европската...

Свет 14.09.23 | 20:58

Им воведоа задолжително сексуално образование, тие ги запалија школите: Белгија во хаос

Белгискиот премиер Александар Де Кро денеска изјави дека е „длабоко шокиран“ од серијата подметнати пожари во училиштата поврзани со протестите против задолжителните...