Ознака: луис хамилтон
Останати спортови 28.08.22 | 16:02

Се судрија Хамилтон и Алонсо

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон се судри со возачот на Алпин, Фернандо Алонсо на стартот на трката од Формулча 1 шампионатот што се вози за Големата награда на Белгија. Двајцата...

Останати спортови 10.07.22 | 15:44

Гледајте ја Ф1 трката во Австрија во овој момнет, Хамилтон прв фаворит

Поранешниот светски првак во Формула 1, Луис Хамилтон реагираше на однесувањето на дел од навивачите на Австриското ГП. Претходно на социјалните мрежи имаше бројни...

Останати спортови 29.06.22 | 17:06

Пике му се извини на Хамилтон, доби забрана за посета на Ф1 боксовите

Трикратниот светски шампион, Нелсон Пике јавно се извини на седумкратниот шампион Луис Хамилтон за расистичкиот израз во интервју дадено минатиот ноември, посочувајќи...

Филм 13.06.22 | 14:49

Луис Хамилтон нема да се појави во Ф1 филмот со Бред Пит

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон во петокот изјави дека нема да се појави во филмот за Формула 1 со Бред Пит во главната улога, а кој тркачот на „Мерцедес“...

Останати спортови 30.05.22 | 09:28

Хамилтон по трката во Монако: Се надевав дека ќе има некаква шанса поради дождот, но не успеав

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, не е вознемирен поради тоа што на Големата награда на Монако возел зад тркачите на Алпин. Најпрвин Хамилтон беше зад Естебан Окон....

Останати спортови 15.03.22 | 19:08

Луис Хамилтон објави дека ќе си го промени името

Седумкратниот светски шампион во Фоирмула 1, Луис Хамилтон, наскоро нема веќе да биде познат по името со кое испиша историја во автомобилизмот. Англискиот возач најави...

Останати спортови 19.02.22 | 19:07

Хамилтон е подготвен за почеток на сезоната

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон изјави дека нема поплаки за Макс Верстапен за случувањата во сезоната во 2021 година и дека е фокусиран на новите предизвици. – Макс...

Останати спортови 12.12.21 | 19:43

„Мерцедес“ се жали дека титулата му е украдена на Хамилтон

Екипата на „Мерцедес“ вложи две жалби по победата на Холанѓанецот Макс Ферстапен на трката на Формула 1 во Абу Даби. Како што пишуваат светските медиуми, „Мерцедес“...

Останати спортови 21.11.21 | 23:39

Луси Хамилтон победи на трката за ГН на Катар

Актуелниот првак во Формула 1 шампионатот Луис Хамилтон е победник на 20-та трка во што се возеше за Големата Награда на Катар. Возачот на Мерцедес ја искористи пол-позицијата...

Останати спортови 20.11.21 | 18:58

ГН на Катар: Пол-позицијата за Хамилтон

Седумкратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес) оствари најбрзо време на денешните квалификации пред неделната трка за Големата награда...

Останати спортови 26.09.21 | 16:22

Луис Хамилтон е ѕвер

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон попладнево ја забележа јубилејната 100-та победа во шампионатот во Формула 1. Британецот беше најбрз во Сочи на трката за Големата награда...

Останати спортови 31.07.21 | 19:11

Хамилтон ќе стартува од пол – позицијата на ГН на Унгарија

Возачот на Мерцедес, Британецот Луис Хамилтон, постигна денеска најбрзо време во квалификациите за утрешната трка во Формула 1 за Големата награда (ГН) на Унгарија. Актуелниот...

Останати спортови 18.07.21 | 19:12

Хамилтон го исфрли Верстапен од патеката, па триумфира во Силверстоун

Седумкратниот светски првак во Формула 1, Британецот Луис Хамилтон (Мерцедес), триумфираше на трката за Големата награда на Велика Британија и покрај казната од 10 секунди...

Останати спортови 03.07.21 | 11:33

Луис Хамилтон потпиша нов двегодишен договор со Мерцедес

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон ќе остане во Мерцедес најмалку до крајот на сезоната 2023 година. Британскиот пилот потпиша двегодишен договор со германскиот...

Останати спортови 11.05.21 | 08:01

Хамилтон ќе добие нов договор како награда за титулата

Актуелниот светски првак во Формула 1 Луис Хамилтон најави денеска дека би сакал да го продолжи договорот со екипата на Мерцедес пред почетокот на летната пауза. Седумкратниот...

Останати спортови 02.05.21 | 18:48

Хамилтон го освои португалското Гран при

Британскиот возач на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на денешната трка од Формула 1 шампионатот возена за Голeмата награда на Португалија. Второто место му припадна...

Останати спортови 28.03.21 | 19:29

Хамилтон најбрз на отворањето на новата сезона во Формула 1, дебитираше малиот Шумахер

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон победи на првата трка во новата Формула 1 сезона возена вечерва за Големата награда на Бахреин. Второто место му припадна на Макс Верстапен...

Останати спортови 31.12.20 | 13:50

Хамилтон е почестен витез

Седумкратниот светски првак и рекордер според бројот на индивидуални победи во Формула 1, Луис Хамилтон, се најде на новогодишниот список на заслужни граѓани, кои британската...

Останати спортови 18.12.20 | 10:21

По освојувањето на титулата: Мерцедес ќе му понуди нов договор на Хамилтон

Прес-службата на Формула 1 тимот Мерцедес навести продолжување на договорот со пилотот Луис Хамилтон. Преку официјалниот Твитер на тимот, Мерцедес објави цитат од Хамилтон...

Останати спортови 01.12.20 | 09:07

Луис Хамилтон е позитивен на ковид-19

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон е позитивен на Ковид-19. Ова го јавуваат сите светски медиуми, а го потврди и неговиот тим Мерцедес. Тоа значи дека Британецот...