Седумкратниот светски шампион, Луис Хамилтон,можеби не доминира како порано во Формула 1, но за Јапонското ГП, дефинитивно ќе ја има „најкул“ кацигата меѓу 20-те Ф1 возачи во Сузука.

ФИА во сезоната 2020, конечно, го тргна ограничувањето на бројот на дизајни на кациги за возачите, па Хамилтон го искористи тоа за да промовира дизајн, во соработка со јапонскиот илустратор Хаџиме Сорајама, со уникатна флуоресцентна лента на центарот на кацигата, која се „пали“.

Навистина посебно.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.