Ознака: формула 1
Останати спортови 07.07.24 | 19:13

Хамилтон ја освои ГН на Велика Британија, негова 104 победа во Формула 1

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон од Мерцедес победи на денешната трка во Формула 1 за Големата награда на Велика Британија и ја забележа својата 104. победа...

Останати спортови 26.05.24 | 08:22

Денеска се вози трката за богатите во Монако

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, ја освои пол-позицијата пред денешната трка ќе стартува прв на Големата награда на Монако, осмата трка оваа сезона во Формула 1. Леклер...

Останати спортови 05.05.24 | 10:02

Верстапен со прва пол-позиција во Мајами се ближи до рекордот на легендарниот Прост

Светскиот шампион во Формула 1, Макс Верстапен за првпат победи на квалификациите во Мајами и ја забележа својата 38-ма пол позиција во кариерата. Верстапен успеа да се...

Останати спортови 04.05.24 | 22:18

Макс Ферстапен стигна до спринт победата во Мајами

Макс Ферстапен оставри сигурна победа и на втората спринт трка за оваа сезона, онаа која ова попладне се возеше во Мајами како дел од гран-прито во Америка. Трикратниот...

Останати спортови 04.05.24 | 10:53

Верстапен со пол-позиција за спринтот во Мајами

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, ја освои пол-позицијата за спринт трката што се вози како дел од Големата награда на Мајами, шестата трка од овогодинешниот шампионат...

Останати спортови 21.04.24 | 14:49

Верстапен го пофали тимот за триумфот во Шангај: Болидот возеше како по шини

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, по победата на трката во Формула 1 за Големата награда на Кина, ги пофали сите од тимот кои беа вклучени во подготовката на неговиот...

Останати спортови 21.04.24 | 12:07

Ништо ново во Формула 1: Верстапен победи на кинеското Гран при

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен победи на Големата награда на Кина. На трката одржана претпладнево на патеката во Шангај, Холанѓанецот без поголеми проблеми стигна...

Останати спортови 20.04.24 | 12:23

Хамилтон за второто место на спринтот во Кина: Ова е најдобриот резултат што сум го постигнал по долго време

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изрази задоволство од пласманот на второ место во Формула 1 спринтот за Големата награда на Кина. Секогаш кога доаѓам овде, луѓето...

Останати спортови 07.04.24 | 11:18

Верстапен без поголеми проблеми до победа на Сузука, откако имаше драма и прекин на стартот од трката

Макс Верстапен ја оствари својата трета победа во сезоната во Формула 1, откако триумфираше на Големата награда на Јапонија. Трката на „Сузука“ беше многу интересна,...

Останати спортови 05.03.24 | 16:08

Уште тоа немаа: Ова е новата Ф1 патека во Саудиска Арабија

 Големата награда на Саудиска Арабија во иднина ќе се пресели на нова патека. Во моментов, Големата награда на Саудиска Арабија, која се појави на календарот на Формула...

Останати спортови 19.12.23 | 21:30

Астон Мартин го „продаде“ името за најдоброто гориво во светот

Фернандо Алонсо и Ленс Строл следната сезона ќе го возат болидот „АМР24“, кој уште две години ќе го придвижува моторот на Мерцедес, како и најмодерното гориво, масла...

Останати спортови 19.11.23 | 14:50

Тежок инцидент на Ф1 трката во Лас Вегас: Ландо Норис заврши во болница

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја напуштил болницата во Лас Вегас по дополнителните медицински прегледи со кои е констатирано дека нема повреди по инцидентот што...

Останати спортови 19.11.23 | 12:30

Ферстапен го освои Лас Вегас

Светскиот првак Макс Ферстапен (Ред Бул) победи на Големата награда на Лас Вегас, со што ја забележа 18 победа сезонава во Формула 1, а вкупно 53 во кариерата. Холандскиот...

Останати спортови 04.11.23 | 10:10

Верстапен ја освои пол-позиција за Големата награда на Бразил

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, беше најбрз на квалификациите за Големата награда на Бразил. Актуелниот шампион во Формула 1 покажа време од 1 минута и 10,727 секунди. Шарл...

Останати спортови 02.11.23 | 18:06

Ралф Шумахер првпат проговори за состојбата на својот брат

Вистината за вистинската состојба на Шумахер веројатно ќе остане непозната за јавноста до крајот на неговиот живот. Семејството е експлицитно дека не треба да се знае...

Останати спортови 23.10.23 | 08:42

Хамилтон и Леклер дисквалификувани по Големата награда на САД

Возачите на Мерцедес и Ферари, Луис Хамилтон и Шарл Леклер се дисквалификувани по трката за Големата награда на САД одржана синоќа, објавено е на веб-страницата на Формула...

Останати спортови 21.10.23 | 09:21

Леклер на Ферари најбрз во квалификациите за Големата награда на САД

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, беше најбрз на квалификациите за трката во Формула 1 за Големата награда на САД. Тој до пол-позицијата стигна со извозен најбрз круг со...

Останати спортови 23.09.23 | 21:15

Револуционерен дизајн што се „пали“: Ја видовте ли кацигата на Хамилтон за Сузука?

Седумкратниот светски шампион, Луис Хамилтон,можеби не доминира како порано во Формула 1, но за Јапонското ГП, дефинитивно ќе ја има „најкул“ кацигата меѓу 20-те Ф1 возачи...

Останати спортови 23.09.23 | 12:47

ГН на Јапонија: Деветта пол – позиција за Верстапен

Водечкиот во генералниот пласман во Формула 1, Макс Верстапен (Ред Бул) ќе стартува од пол – позицијата в недела кога ќе се вози трката за Големата награда на Јапонија. Холанѓанецот...

Останати спортови 27.08.23 | 19:04

Верстапен испишува рекорди: Најбрз на холандското Гран при за деветта победа во серија

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен победи на трката од Формула 1 шампионатот возена во Зандворт за Големата награда на Холандија. За 25-годишниот Холанѓанец и актуелен...