Се подготвува документарен филм за Новак Ѓоковиќ во форма на серијал кој ќе има неколку епизоди. Серијата ќе го прати неговиот врв кон светскиот тенис и малтретирањето во Австралија

Повеќе информации ќе бидат познати наскоро, додека режисер би требало да биде Џејмс Геј Рис, кој веќе ја достигна славата со документарниот филм за Формула 1, насловен „Вози да преживее“.

Дејли Мејл во својот текст наведува и дека камерманите се веќе во Австралија и го следат целиот расплет на настаните со Новак Ѓоковиќ и австралиските власти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.