Ознака: Тома
Филм 28.03.22 | 14:18

Која е песната по која и Жељко и Бјела знаеја дека Ацо Пејовиќ ќе биде вистинскиот „Тома“?

На аудиција за гласот на легендарниот српски музичар Тома Здравковиќ за потребите на филмот „Тома“ поминале доста познати имиња од балканската сцена. Но, како дошло...

Филм 05.03.22 | 18:13

„Тома“ му донесе слава и нова девојка: Мариќ во врска со Миа Бјелогрлиќ

Актерот Милан Мариќ веќе еден месец е во среќна врска со Миа Бјелогрлиќ, ќерката на актерот и режисер Драган Бјелогрлиќ. Милан ја запознал Миа за време на снимањето на...

Музика 18.01.22 | 16:42

Ќе ги пее сите песни што ги отпеа во „Тома“: Голем концерт на Ацо Пејовиќ во Скопје

Моментално еден од најбараните и најслушани пејачи на Балканот, Ацо Пејовиќ со голем солистички концерт на 26-ти март ќе се претстави пред македонската публика. Концертот...

Останати спортови 14.01.22 | 09:27

По Тома, спремете се за филм за Ноле

Се подготвува документарен филм за Новак Ѓоковиќ во форма на серијал кој ќе има неколку епизоди. Серијата ќе го прати неговиот врв кон светскиот тенис и малтретирањето...

Филм 07.01.22 | 12:19

Лоши вести за оние на кои им е преку глава од „Тома“ – по филмот доаѓа и серија

По хит филмот „Тома“, доаѓа и истоимената серија. Зоран Лисинац, еден од режисерите и сценаристи, вели дека таа ќе биде поразлична од филмот. „Серијата има осум епизоди...

Филм 05.01.22 | 10:04

Сцените на кои плачевме, сепак, не се случиле и во вистинскиот живот

Филмот за животот на еден од најавтентичните уметници од Југославија, Тома Здравковиќ, минатата година расплака многу луѓе и се уште е апсолутен хит во регионот. „Тома“...

Естрада 04.01.22 | 23:56

Уште еден изменет детаљ: „За Љиљана“ не била посветена за сопругата на докторот на Тома

Актерката Љиљана Благојевиќ е всушност Љиљана на која легендарниот пејач Тома Здравковиќ ѝ ја посвети песната „За Љиљана“. Во емисијата „Шок поток“, Љиљана откри...

Естрада 04.01.22 | 15:10

Жељко Јоксимовиќ пред четири години за „Република“ најави дека со Бјелогрлиќ ќе го снимаат филмот „Тома“

Жељко Јоксимовиќ, во ексклузивно интервју за „Република.мк“ дадено на 10 ноември 2017 година најави дека со Драган Бјелогрлиќ подготвуваат филм за животот на Тома Здравковиќ. Во...

Филм 03.01.22 | 14:48

Актерката што ја игра Силвана Арменулиќ во „Тома“: Се утепав од плачење кога ја видов сцената со песната за Лилјана

Стрпската актерка, Тамара Драгичевиќ, се најде во центар на интересот на српските медиуми отркако со улогата на Силвана Арменулиќ, во филмскиот хит „Тома“ на Драган...

Естрада 02.01.22 | 22:29

Ќерката на Силвана Арменулиќ со трогателна порака: Копнеев по тебе мајко

По повод 45-годишнината од заминувањето на Силвана Арменулиќ, големата љубов на Тома Здравковиќ, и по повод филмот „Тома“, нејзината ќерка Гордана остави трогателна...

Култура 14.10.21 | 15:56

Филмот „Тома“ од викендов во скопските кина

„Тома“, биографскиот филм за српската фолк легенда Тома Здравковиќ,  во режија на Драган Бјелогрлиќ, од 16 октомври ќе игра во скопското кино Синеплекс, а од следниот...

Филм 12.10.21 | 19:51

Кривична за секој што го споделил „пиратскиот“ линк за „Тома“, ќе се бараат казни и до 5 години затвор

Копија од српскиот филм „Тома“ почна да се шири на социјалните мрежи минатата недела, по што продуцентите на филмот Жељко Јоксимовиќ и Драган Бјелогрлиќ повикаа дека...

Филм 23.08.21 | 17:33

Филмот за Тома Здравковиќ го затвори Сараево филм фестивал

Последната вечер на Сараево филм фестивал ја одбележи проекцијата на филмот „Тома“, посветен на големиот музички уметник Тома Здравковиќ. На црвениот килим прошета...