Американските власти одбија да му дозволат на Новак Ѓоковиќ влез во САД бидејќи не бил вакциниран. По оваа одлука, светскиот број 1 и официјално се повлече од ждрепката за Мастерс турнирот во Индијан Велс

Странците кои не се вакцинирани против корона вирусот се уште не можат да влезат во земјата. Ѓоковиќ не е вакциниран, поради што не доби ослободување, а неговото место ќе го заземе Николоз Басилашвили од Грузија.

Ѓоковиќ на Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами последен пат настапил во 2019 година.

Србинот, кој е еден од најистакнатите спортисти невакцинирани против вирусот, минатиот месец поднесе барање до американската влада за специјална дозвола да игра на АТП Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами, објави Ројтерс.

Турнирот во Индијан Велс започнува во понеделник и ќе трае до 19. март.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.