Ознака: мајами
Кошарка 10.03.22 | 10:01

Феникс прв тим во НБА што обезбедува учество во плејофот

Девин Букер постигна 23, а Микел Бриџис 21 поен за Феникс, кој го победи Мајами со 111:90 со што стана првата екипа во НБА лигата што веќе обезбеди учество во плејофот. Букер,...

Свет 28.11.21 | 18:45

Слеп патник од Гватемала преживеал 2,5-часовен лет до Мајами сокриен зад тркалата на авионот

Слеп патник од Гватемала, сокриен во дел од опремата за слетување на авион на компанијата „Американ ерлајнс“, вчера преживеал 2,5 часовен лет до Мајами, каде што бил...

Свет 22.07.21 | 09:09

Роднините на жртвите во Мајами ќе добијат повеќе од 150 милиони долари отштета

Роднините на загинатите и повредените при уривање на станбената зграда во местото Сурфсајд во Мајами, Флорида, ќе добијат отштета од најмалку 150 милиони долари, објави...

Свет 10.07.21 | 07:55

Расте бројот на жртвите од зградата во Мајами

Бројот на жртви при уривањето на станбена зграда во Мајами денеска се искачи на 78, откако од под урнатините беа извлечени уште 14 тела, изјави градоначалничката на Мајами...

Свет 02.07.21 | 22:22

Пожарникар го најде телото на својата седумгодишна ќерка во урнатините во Мајами

Бројот на жртвите во урнатините на зградата во Мајами се зголеми на 20, а 128 лица се уште се водат за исчезнати. Вчера се пронајдени уште две тела, а меѓу нив и седумгодишната...

Свет 25.06.21 | 09:08

Се урна станбена зграда во Мајами, стотина лица се водат за исчезнати

Најмалку едно лице загина, а 99 се водат како исчезнати по уривањето на станбена зграда во американската држава Флорида. Властите соопштија дека не знаеле колку луѓе...

Свет 21.03.21 | 09:54

Вонредна состојба на Мајами Бич поради голем број туристи во пандемија

Градот Мајами Бич на југот на Флорида прогласи вонредна состојба поради прекумерни посети на туристи за време на пролетниот распуст, додека се уште трае пандемијата...

Кошарка 05.10.20 | 09:26

Мајами намали против Лејкерси на 2:1, „трипл-дабл“ на Батлер

Кошаркарите на Мајами хит ја забележаа првата победа над Лос Анџелес лејкерс во НБА финалето и не дозволија шампионот да биде речиси решен по само три натпревари. „Жешките“...

Кошарка 26.09.20 | 08:38

Мајами убедлив за останување во живот во НБА плејофот

Екипата на Бостон остана во живот во финалната серија од Источната конференција во НБА лигата со понеда против Мајами со 121:108, со што намали на 3:2 во победи во плејоф...

Кошарка 24.09.20 | 09:22

Мајами на чекот до НБА финалето

Кошаркарите на Мајами Хит го совладаа Бостон Селтикс со 112-109 во четвртиот натпревар од финалето во Источната конференција со што им треба уште само еден триумф за да...

Кошарка 09.09.20 | 08:20

„Жешките“ од Мајами во полуфиналето на НБА лигата

Екипата на Мајами хит е првата која обезбеди учество во полуфиналето од разигувањето за шампионскиот трофеј во НБА лигата. „Жешките“ ноќеска го совладаа Милвоки бакс...

Свет 31.07.20 | 10:27

Маж пукал во мајка и син зошто не држеле дистанца

Еден маж е уапсен откако пукал на мајка и син во хотел во Мајами Бич, Флорида, изнервиран бидејќи не ги почитувале мерките за физичка дистанца. Вие не се придржувате кон...

Музика 19.04.20 | 15:14

Хуманитарен концерт на Дејвид Гета на покривот од неговата зграда: Ги повика гледачите да донираат за борба против коронавирусот

Дејвид Гета вчера од Мајами одржа концерт кој онлајн можеа да го следат неговите фанови од цел свет. Најпознатиот светски диџеј засвире од врвот на неговата зграда,...

Свет 06.09.19 | 20:53

Авионски механичар од Мајами обвинет за саботажа на авион со 150 патници

Механичар на превозникот „Американ Ерлјанс“ е задржан денеска поради основано сомнение за саботажа на патнички авион што требал да полета со 150 патници од меѓународниот...