Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е победник на турнирот во Тел Авив.

Тој во финалето го победи хрватскиот претставник Марин Чилиќ со 2:0, по сетови 6:3 и 6:4. Тенисерите на теренот поминаа 1 час и 35 минути.

За Ѓоковиќ титулата во Израел беше 89-та во кариерата (сингл).

Србинот планира следната недела да учествува на натпревари во Астана.

Наградниот фонд на турнирот во Тел Авив изнесуваше 949.475 долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.