Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ќе го напушти клубот на крајот на сезоната.

Во недела навечер, по последниот натпревар од сезоната, Милан ќе се прости од Ибрахимовиќ на кратка церемонија. Клубот сака да му се заблагодари на Златан за одличните години што ги поминавме заедно, се вели во клупското соопштение.

Ибрахимовиќ играше за Милан од 2010 до 2012 година. Во 2020 година се врати во клубот. Како дел од „Росонерите“, 41-годишниот Швеѓанец двапати го освои италијанското првенство, а стана и сопственик на Суперкупот на земјата.

Вкупно, Ибрахимовиќ за Милан одигра 163 натпревари, на кои постигна 93 гола и направи 35 асистенции. Оваа сезона напаѓачот одигра четири натпревари и постигна еден гол.

Претходно беше објавено дека Монца сака да го ангажира Ибрахимовиќ како слободен играч.

Во натпреварот од последното, 38. коло од Серија А, Милан ќе игра со Верона. Средбата ќе се одигра вечерва со почеток од 21 часот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.