На 20 ноември во Приштина се игра фудбалскиот натпревар меѓу Косово и Израел во квалификациите на ЕП. Овој меч е прогласен за меч од висок ризик поради војната во Газа.

Весникот „Ало.рс“ пишува дека припадници на израелската разузнавачка служба се веќе на Косово да го подготват теренот за доаѓањето на фудбалерите.

Нивите информации покажале дека на Косово има следбеници на Хамас кои би можеле да предизвикаат инциденти.

Мосад врши притисок косовската полиција да ги уапси тие фундаменталисти но нема информации дали се преведени.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.