Најмалку 44 оперативци на израелската тајна служба Мосад се убиени во воздухопловната база Неватим, при иранскиот напад со дронови и балистички проектили против Израел.

Веста ја објави иранската новинска агенција Ирна на арапски јазик, додавајќи дека воздухопловната база Неватим, освен за стацинирање на израелските авиони Ф-35, служи и како хангар за шпионските авиони на Мосад.

Според агенцијата, во базата постојано биле присутни голем број разузнавачи и високи оперативци на Мосад, а четириесетина од нив загинале во иранскиот удар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.