Ознака: Мосад
Балкан 28.04.24 | 15:02

Зошто Тито никогаш не воспоставил дипломатски односи со Израел?

Јосип Броз Тито ги предал Израелците и им ги дал тајните на Мосад на Арапите, а Удба шпионирала 6.000 југословенски Евреи, пишуваат хрватските медиуми.Маршалот по првата...

Свет 14.04.24 | 20:38

Најмалку 44 оперативци на Мосад загинале во иранскиот напад врз израелската воздухопловна база Неватим

Најмалку 44 оперативци на израелската тајна служба Мосад се убиени во воздухопловната база Неватим, при иранскиот напад со дронови и балистички проектили против Израел. Веста...

Свет 14.04.24 | 10:43

Мосад соопшти дека Хамас ја одбил понудата за примирје

Израелската разузнавачка агенција Мосад соопшти дека палестинското движење Хамас го отфрлил најновиот предлог за примирје претставен пред една недела во Каиро од...

Балкан 02.01.24 | 11:44

Во Турција приведени 33 лица осомничени дека шпионирале за Мосад

Турските власти приведоа 33 лица осомничени за шпионажа за израелската разузнавачка служба Мосад, јави денеска државната новинска агенција Анадолија, додавајќи дека...

Свет 16.12.23 | 11:56

Иран објавија дека егзекутирал шпион на Мосад

Иранските власти објавија дека егзекутирале израелски шпион на Мосад во затвор во Захедан, во југоисточната провинција Систан и Белучистан. Во телевизиски извештај...

Фудбал 11.11.23 | 21:53

Хамас во Приштина: Mосад на Косово спречува напад на израелските фудбалери

На 20 ноември во Приштина се игра фудбалскиот натпревар меѓу Косово и Израел во квалификациите на ЕП. Овој меч е прогласен за меч од висок ризик поради војната во Газа. Весникот...

Фудбал 31.03.23 | 22:43

Израелски специјалци од Мосад во Белград ќе го чуваат новиот тренер на Црвена ѕвезда

Барак Бахар од следната сезона ќе биде тренер на Црвена ѕвезда, пренесуваат српските медиуми, повикувајќи се на израелските извори, според кои поранешниот стратег на...

Свет 28.08.22 | 20:47

Шефот на Мосад ќе оди во Вашингтон да се жали за иранската нуклеарна програма

Директорот на израелската разузнавачка служба Мосад, Дејвид Барнеа, следната недела ќе отпатува во Вашингтон за да ја изнесе позицијата на Израел за обновување на иранскиот...