Иранските власти објавија дека егзекутирале израелски шпион на Мосад во затвор во Захедан, во југоисточната провинција Систан и Белучистан.

Во телевизиски извештај на државната телевизија, се вели дека наводниот шпион имал врски со странски разузнавачки служби, вклучително и Мосад. Според соопштението, тој бил обвинет за вмешаност во објавувањето на доверливи информации.

Идентитетот на тоа лице не е соопштен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.