Ознака: Приштина
Балкан 18.05.22 | 23:02

Ѓукановиќ го доби клучот на градот: Приштина е вашиот дом

Градоначалникот на Приштина, Прпарим Рама, му го предаде „клучот на градот“ на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, кој допатува во дводневна официјална посета...

Балкан 17.05.22 | 18:47

Полиција го опколи Ректоратот на приштинскиот универзитет, добиле дојава за подметната бомба

Косовската полиција го опколи попладнево ректоратот на државниот универзитет „Хасан Приштина“ (УП) во центарот на косовската престолнина, откако беше добиена дојава...

Балкан 20.04.22 | 19:29

Борут Пахор новиот медијатор на ЕУ меѓу Белград и Приштина?

Словенечкиот претседател Борут Пахор, чиј втор последователен мандат истекува годинава, наводно е заинтересиран за функцијата да биде специјален претставник на ЕУ...

Македонија 24.03.22 | 13:06

Милевски на регионална конференција во Приштина: Балканот има ново лице, ние сме фактор на стабилност

Пораката што многупати ја има упатено мојата држава е јасна, недвосмислена и отпорна на многуте различни предизвици со кои што се соочуваме секој ден: Регионот ќе биде...

Балкан 01.03.22 | 12:07

14-годишник избоден до смрт пред неговото училиште во Приштина

Дете на 14-годишна возраст е убиено утрово во Приштина, во близина на училиштето во кое учело, јави дописникот на МИА од Приштина. Косовската полиција потврди дека ученикот...

Балкан 29.11.21 | 16:47

Вјоса Османи: За нас „Отворен Балкан” претставува простор за ширење на српскиот хегемонизам

Претседателката на Косово, Вјоса Османи вели дека нејзината држава е против иницијативата „Отворен Балкан”, покрената од премиерите на Македонија и Албанија,...

Балкан 28.11.21 | 12:12

САД предупредуваат за терористички напади на Косово: Oвој мол се посочува како можна мета

Американската амбасада во Приштина добила известување од Стејт департментот дека „терористичките групи продолжуваат да планираат можни напади во балканскиот регион“. Амбасадата...

Култура 12.11.21 | 10:41

„Рефлексија“- самостојна изложба на Жарко Башески во Приштина

Во рамките на меѓународната соработка, Националната галерија на Република Македонија ја организира изложбата „Рефлексија“ на македонскиот скулптор Жарко...

Балкан 02.08.21 | 16:58

Приштина му се налути на Рама – на пано покрај Вучиќ и Заев залепен и Шешељ

Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен Балкан“,...

Балкан 07.07.21 | 13:56

Весли Кларк пристигна во Приштина, од денеска е специјален советник на министерот за одбрана на Косово

Поранешниот врховен командант на сојузничките сили на НАТО во Европа, генерал Весли Кларк пристигна во Косово, каде го пречека министерот за одбрана Арменд Мехај. Американскиот...

Балкан 01.07.21 | 11:17

Во Приштина се одржува Парада на гордоста

Активисти и поддржувачи на ЛГБТИ заедницата во Косово денеска по четврти пат ќе ја организираат Парадата на гордоста, која се одржува во рамките на годинешната „Недела...

Фудбал 03.03.21 | 15:40

Влегол со џип и го прекинал мечот: Аркан бил директор на косовски фудбалски клуб

На социјалните мрежи се појави досега не обавено видео кое датира од 1993 година. Натпревар помеѓу Нови Пазар и Приштина во втората југословенска лига. Малкумина знаат...

Балкан 11.12.20 | 08:43

Изгоре фабрика кај Приштина: Причинета штета од над милион евра

Во фабрика за производство на кеси во селото Брњица, во близина на Приштина, избувна голем пожар. Синот на сопственикот на фабриката, Ндерим Бериша, вели во пожарот е...

Балкан 22.10.20 | 20:23

Вучиќ: Приштина мора да го смени ставот дека единствено решение е Србија да го признае Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествуваше денес на панелот во рамките на Белградскиот безбедносен форум (ББФ) прку видео врска заедно со Авдулах Хоти, премиерот...

Македонија 28.09.20 | 13:48

Kафе во Приштина без ПЦР тест, најави заменикот-министер за здравство

Накоро, кафе во Приштина без ПЦР-тест, најави денеска преку „Фејсбук“ новиот заменик министер за здравство Илир Хасани. Shumë shpejt, kafe në Prishtinë!#paPCRtest Gepostet von Ilir H. Hasani II...

Балкан 25.09.20 | 21:18

Одложен состанокот Белград-Приштина во Брисел

Дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој беше закажан за понеделник, е откажан поради пандемијата на коронавирусот, соопшти специјалниот пратеник на Европската унија...

Вести 25.09.20 | 18:59

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа шишиња кон припадниците на ЕУЛЕКС

Припадници на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВВ-ОВК) ја блокираа попладнево улицата „УЧК“, каде што се ноѓа седиштето на Организацијата,...

Балкан 16.07.20 | 19:45

Започна средбата меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ

По состанокот со претставниците на ЕУ, Жозеп Борел и Мирослав Лајчак, српскиот претседател Александар Вучиќ учествува на состанокот на делегациите од Белград, Приштина...

Балкан 06.07.20 | 12:43

Во петок самит Белград – Приштина, домаќини Меркел и Макрон

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и германската канцеларка, Ангела Меркел на 10 јули ќе организираат самит, во кој претставници на Белград и Приштина ќе бидат...

Балкан 25.06.20 | 14:16

Стано: ЕУ очекува продолжување на дијалогот во јули и покрај предлог обвинението против Тачи

Портпаролот на високиот претставник на ЕУ, Џозеп Борел, Петер Стано изјави дека и покрај покренувањето обвинение против косовскиот претседател, Хашим Тачи, за воени...