За да ја прослави 40-годишнината од истоимениот деби албум на Мадона, Sonic Editions објави колекција од ретки и досега невидени фотографии од поп легендата.

Фото колекцијата од 15 парчиња содржи мешавина од живи и искрени снимки на Мадона, кои се достапни во мали димензии (14 инчи x 11 инчи) до XXL (37 инчи x 26 инчи). Цените се движат од 89 долари за монтирани фотографии и 149 долари за фотографии со рамка.

Фото патувањето на „Материјалната девојка“ се протега надвор од претходните поглавја од нејзината кариера и во ерата на иконите, вклучително и епска фотографија направена за време на отворањето на вечерта на концертот во Велика Британија од нејзината турнеја MDNA во лондонскиот Хајд парк во 2012 година.

Но, се започна со Мадона. Објавен на 27 јули 1983 година, истоимениот, деби студиски албум создаде класични синглови како „Everybody“, „Holiday“, „Lucky Star“, „Borderline“ и „Burning Up“. И покрај тоа што дебитираше близу до дното на Билборд 200, албумот се искачи на осмото место на топ листите и продолжи да се продава во 2,8 милиони копии во САД повеќе од една година по неговото објавување. Мадона оттогаш продаде над 10 милиони примероци ширум светот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.