Ознака: фотографии
Сцена 21.07.23 | 14:50

Sonic Editions објави колекција од ретки и досега невидени фотографии од Мадона

За да ја прослави 40-годишнината од истоимениот деби албум на Мадона, Sonic Editions објави колекција од ретки и досега невидени фотографии од поп легендата. Фото колекцијата...

Свет 09.06.23 | 11:24

Објавени 9 илјади скандалозни фотографии од синот на Бајден: Сликан гол со проститутки

Речиси 9.000 фотографии од лаптопот на Хантер Бајден се објавени на интернет од десничарската непрофитна организација Марко Поло, дознава британскиот таблоид „Дејли...

Балкан 18.05.23 | 14:29

Ученик од осмо одделение во основно училиште во Загреб испрати фотографии со куршуми и оружје на другите ученици

Ученик од осмо одделение во основно училиште во Загреб испратил фотографии со куршуми и оружје на другите ученици во училиштето. Поради сето ова, полицијата реагирала...

Култура 11.04.23 | 08:53

Изложба на фотографии „ЕЛЕМА 2023“

Kлубска изложба на фотографии „ЕЛЕМА 2023“ ќе биде поставена денеска во Рудиќ Галерија. „ЕЛЕМА 2023“ е изложба која го означува креативниот и творечкиот континуитетот...

Македонија 25.07.22 | 18:05

Рашковски не е на фотографиите кои беа објавени во медиумите

Рашковски не е на фотографиите кои беа објавени во медиумите. Човекот кој во медиумите беше објавен дека е Рашковски и дека одмора во Грција, бара да не биде споредуван...

Музика 07.07.22 | 15:13

Досега невидени фотографии на Елвис објавени како прифатлива ѕидна уметност

Овие досега невидени фотографии на Елвис штотуку беа објавени како прифатлива ѕидна уметност. По бурниот биографски филм на Баз Лурман за Елвис, Sonic Editions има уште повозбудливи...

Култура 04.05.22 | 12:42

Изложба на фотографии: „2 соби, пандемија и јас“

На 4 мај, во 19.30 часот, во галеријата „Рудиќ“, ќе се отвори изложба на младата фотографка Христина Трајкоска, која ќе прикаже 23 концепти и емоции, со кои се соочила за...

Култура 10.03.22 | 12:06

„Жените и фотографијата“- традиционална изложба на фотографии од вечерва во НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“

Шеесетина фотографии со фокус на положбата на жената денес и на слободна тема ја чинат деветата традиционална изложба „Жените и фотографијата“ што во организација...

Култура 12.10.21 | 08:55

Изложба на фотографии на Станко Абаџиќ во „Рудиќ галерија“ во Скопје

Триесет црно-бели фотографии на хрватскиот фотограф Станко Абаџиќ ќе бидат изложени денеска во „Рудиќ галерија“. Фотографиите се направени во периодот од 2018 до 2021...

Култура 06.09.21 | 23:18

Фотографии од златен археолошки наод во Неготинско наскоро на изложба

Фотографии од златен археолошки наод во Неготинско наскоро ќе бидат презентирани на изложба, информираше Драгица Чекорова, директор на неготинскиот Музеј. Златниот...

Култура 29.06.21 | 10:26

Фотографии на Виктор Соколовски ќе бидат изложени во Кинотека

Во холот на Кинотеката вечерва ќе биде отворена самостојната изложбата на фотографии „Претстава“ на Виктор Соколовски. Изложбата ќе биде отворена за посетители до...

Култура 22.06.21 | 10:15

КСП ПОДИУМ- ЈАДРО, Кавадраци: Изложба на театарски фотографии на Драган Гајиќ

КСП ПОДИУМ- ЈАДРО, Кавадраци организира изложба на театарски фотографии на Драган Гајиќ. Изложбата е преземена на КСП Центар-Јадро Скопје, а кураторскиот текст е на...

Култура 04.06.21 | 15:55

Отворање изложба на фотографии „Урбана архитектура во двојна експозиција“ на Виктор Поповски во МКЦ

Изложба на фотографии насловена „Урбана архитектура во двојна експозиција“ од Виктор Поповски вечерва, во 20 часот, ќе биде отворена во МКЦ (Галерија 2). „Урбана архитектура...

Калеидоскоп 16.04.21 | 10:22

Досега невидени фотографии од кралското семејство: Најголемо влијание привлече таа сликана од Кејт Мидлтон

Пред погребот на принцот Филип, членовите на кралското семејство разговарале за него присетувајќи се на заеднички фотографии. Најголемо внимание привлекла фотографија...

Црна хроника 01.02.21 | 15:50

Скопјанец уценувал девојка – ѝ барал 1.500 евра за да не објави нејзини слики и клипови

Скопјанец уценувал девојка и ѝ барал 1.500 евра за да не објави нејзини фотографии и видео клипови со компромитирачка содржина. Дваесет и осумгодишникот, во период од...

Технологија 27.10.20 | 14:04

Погледнете што може да направи видео камера од 3.200 мегапиксели

Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување „SLAC“ со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии во светот од 3.200 мегапиксели,...

Економија 17.06.20 | 13:33

Бектеши за сликите: Ако грешките биле намерни во Секторот за туризам ќе има одговорност

Доколку некој во Секторот за туризам во Министерството за економија направил намерна грешка, секако дека ќе биде побарана одговорност и ќе се преземат мерки. Но, треба...

Македонија 16.06.20 | 15:34

Владата платила 20 илјади евра во четири очи за крадење фотографии од интернет

Лагите кои што ги шират СДСМ и Зоран Заев, немаат крај, исто како што нема крај исцицувањето на буџетот за таа намена, пари за кои што секојдневно нè задолжуваат!, порача...

Свет 20.03.20 | 14:10

Ситуацијата во Италија низ фотографии: Полошо е од Кина

Во моментов во Италија коронавирусот однесе најмногу жртви. Дејли мејл низ фотографии ја прикажува состојбата. фото: Дејли мејл фото: дејли мејл    

Култура 05.02.20 | 14:41

Вечерва се отвора фотографската изложба „Прага интима“ на Влатко Деков

Вечерва (5 февруари) со почеток во 20 часот, во просторот на НЛБ Галеријата ќе се отвори изложба на црно-бели фотографии на македонскиот автор Влатко Деков. Постојат места...