Дино Мерлин во интервју за српски Курир раскажал како настанал најголемиот и најпознат хит на пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ.

Тој вели дека не е вистина дека хитот кој го напишал за Цеца требало да го испее тој.

За жал тоа не е вистина. Хитот „Белград“ е напишан за Цеца Величковиќ во Швајцарија една ноќ во 1991-та година на молба на нејзиниот тогашен партнер, Харун Самарџиќ. Тогаш напишав три песни, меѓу која и песната „Белград“ – открил Мерлин.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.