Ознака: песна
Калеидоскоп 20.03.19 | 14:11

Домородци ја пеат „Македонско девојче“

Да се чуе како домородци на граница помеѓу Етиопија и Јужен Судан, ја пеат или се обидуваат да ја пеат нашата „Македонско девојче“ никако не е нешто што секојдневно...

Македонија 15.03.19 | 09:59

„Стих за љубовта“, песната која се роди од љубовта за Македонија

Во екот на неколкумесечните сенародни протести, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја промовираше и песната „Стих за љубовта“. Во заедничка Македонија...

Музика 27.02.19 | 10:42

Овие пет зборови ѝ донесоа 100.000 евра на Марина Туцаковиќ

Песната „Зора је“, која во осумдесетите ја испеа Неда Украден, ѝ донесе на Марина Туцаковиќ 100 илјади евра. Туцаковиќ не е комплетен автор на текстот, но и покрај тоа...

Естрада 22.02.19 | 14:02

Шабан ќе биде погребан со оваа песна

Гордана Шаулиќ одлучи својот сопруг да го испрати со стиховите од песната „Не плачи душо“, која тој ѝ ја посветил во 1984 година, кога среде ноќ дошол пијан дома заедно...

Балкан 18.01.19 | 19:19

Погледнете како Дачиќ му ја пее „Каљинка“ на Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ му приреди свечен ручек на Владимир Путин, на кој присуствувале повеќе од 100 функционери. Покрај големиот број на претставници...

Фудбал 11.01.19 | 10:55

Со оваа песна Златан Ибрахимовиќ се релаксира по тренинг!!

Популарниот Ибра ги собра сите симпатии од регионот. На социјалната мрежа Твитер, Ибрахимовиќ објави видео од соблекувалната на кое може да се види како по напорниот...

Музика 26.12.18 | 12:16

Нема да ви се верува кој е автор на „Пукни зоро“

Песната која ги одбележа филмовите и серијата „Монтевидео“, е хит го препеале многу балкнаски пејачи, а народот ја прифати како омилена песна за кафанските седенки. За...

Музика 21.12.18 | 11:18

Џенифер Лопез има нов хит, во видео записот се појавува и нејзината ќерка

Во наредните денови Џенифер Лопез ќе можеме да ја гледаме во филмот „Second Act“, во кој таа ја има главната улога. За потребите на ова остварување, музичката ѕвезда сними...