Ознака: песна
Калеидоскоп 26.04.20 | 21:05

Хитот на „Битлси“, „Here comes the Sun“ во њујоршката болница се свири секогаш кога на пациентите од Ковид-19 им е подобро

Во болницата „Ленокс Хил“ од источниот дел во Њујорк, слшањето на хитот на Битлси „Here comes the Sun“ им носи насмевка на лицата на медицинските работници поради тоа што...

Калеидоскоп 11.04.20 | 17:40

Секој во својот двор, ама се игра и пее: Како полесно да се преживее полицискиот час

По строгите мреки воведени во дрважава поради коронавирусот, викендов имаме целосен каратин во траење од 60 часа, па граѓаните се принудени да останат дома. Сепак тоа...

Калеидоскоп 09.04.20 | 09:14

Нам добро познати песни се химни против коронавирусот во Шпанија и во Србија

И Србија се приклучи кон трендот кој започна во Шпанија и во Италија и во 20 часот се аплаудира како поддршка за медицинските лица во борбата против коронавирусот. Самиот...

Калеидоскоп 02.03.20 | 15:06

Хари сними песна со Бон Џови

Принцот Хари сними дует со легендарниот рокер Бон Џови за песната „Unbroken” како поддршка за инвалидизираните воени ветерани.   View this post on Instagram   Testing,...

Музика 14.02.20 | 18:41

Гарванлиев на Евровизија 2020 со песната „YOU“!

По преслушување на пристигнатите композиции на јавниот повик, како и детална анализа на понудениот музички квалитет од страна на домашните, но и автори од странство,...

Музика 28.01.20 | 09:39

Влатко Лозаноски на MAC 2020: Доаѓам од Македонија а не од таа земја со додаток што ја спомнавте!

Популарниот пејач Влатко Лозаноски синоќа на манифестацијата Music Awards Ceremony 2020, која се оддржа во Белград го порави водителот со забелешка дека е од Македонија, а не од...

Музика 05.01.20 | 12:01

Не го чекала, се омажила за друг, па си пресудила: Страшна приказна преточена во песна

Во моментите на носталгија, многумина слушаат хитови кои ги опејуваат несреќните љубови. Во секоја од песните некој може да пронајде дел од себе, делче од изгубеното...

Калеидоскоп 20.09.19 | 21:40

Можно е само на Балканот: Се развеле три часа по свадбата поради песна

Свадба во градот Никшиќ, Црна Гора, заврши неславно, поради тоа што тештата неколкупати нарачала иста песна. Според српски „Телеграф“, договорот бил – забавата да мине...

Твитови 12.09.19 | 10:50

„Ежење“


Музика 26.08.19 | 15:33

„Крај“ е новото дело на Валери

Валери Димовска промовира ново дело. Станува збор за нејзината нова песна и видео спот „Крај“, која ја промовираше во целосен пакет. Покрај авторските песни, Валери...

Музика 01.08.19 | 15:45

Да ве полазат морници: Прилепчанец ја пее „Земјо Македонска” на врвот Ножот

На 14-ти јули се одбележаа 112 години од најепохалната битка после Илинденското востание, битката на планинскиот врв Ножот, кој се наоѓа во близина на прилепските села...

Музика 22.07.19 | 13:38

„Либеро бенд“ со уникатен спот и нова песна најавија нов проект

„1000“ е насловот на новата песна од „Либеро бенд“ која момците ја промовираа заедно со спот. Со објавувањето на оваа песна, тие го најавија и стартот на новиот проект...

Музика 07.06.19 | 11:38

Божемната химна на ,,Вардар“ е проста вулгаризација и уништување на безвременски, макфестовски хит

На „Фесјбук“ страницата на „Макфест“ се објави реакција, во која се вели дека со обработката на  „Признавам“ на Маријана и Росана, се направила вулгаризација и уништување...

Музика 04.06.19 | 21:09

Тамара Стојковска е новата музичка надеж

Тамара има 22 години и моментално ги завршува студиите на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсек музичка теорија и педагогија. Со пеење се занимава од 7 годишна...

Естрада 10.05.19 | 23:09

Како настанал хитот на Цеца: Во 4 наутро ѝ се јавивме и…

Цеца Ражнатовиќ има голем број хитови зад себе, а некои од нив имаат посебна историја на создавање. Александар Милиќ Мили, кој со Марина Туцаковиќ создаде најголем број...

Калеидоскоп 20.03.19 | 14:11

Домородци ја пеат „Македонско девојче“

Да се чуе како домородци на граница помеѓу Етиопија и Јужен Судан, ја пеат или се обидуваат да ја пеат нашата „Македонско девојче“ никако не е нешто што секојдневно...

Македонија 15.03.19 | 09:59

„Стих за љубовта“, песната која се роди од љубовта за Македонија

Во екот на неколкумесечните сенародни протести, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја промовираше и песната „Стих за љубовта“. Во заедничка Македонија...

Музика 27.02.19 | 10:42

Овие пет зборови ѝ донесоа 100.000 евра на Марина Туцаковиќ

Песната „Зора је“, која во осумдесетите ја испеа Неда Украден, ѝ донесе на Марина Туцаковиќ 100 илјади евра. Туцаковиќ не е комплетен автор на текстот, но и покрај тоа...

Естрада 22.02.19 | 14:02

Шабан ќе биде погребан со оваа песна

Гордана Шаулиќ одлучи својот сопруг да го испрати со стиховите од песната „Не плачи душо“, која тој ѝ ја посветил во 1984 година, кога среде ноќ дошол пијан дома заедно...

Балкан 18.01.19 | 19:19

Погледнете како Дачиќ му ја пее „Каљинка“ на Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ му приреди свечен ручек на Владимир Путин, на кој присуствувале повеќе од 100 функционери. Покрај големиот број на претставници...