Пејачот Аки Рахимовски почина денеска, а тажната вест ја сподели групата „Парни Ваљак“ на својот Фејсбук профил.

Тие во објавата наведуваат дека тој засекогаш заспал, нивниот пејач кој остави голем траг во музичкиот свет.

Малкумина знаат дека неговиот син исто така се занимава со музика.

Кристијан Рахимовски веќе со децении се занимава со музика, а некои негови песни се многу познати во регионот. Сепак, како што во една прилика изјавил, се уште не го освоил српскиот пазар како што тоа што го направиле неговите колеги од Хрватска.

По се изгледа дека легендарниот пејач има свој наследник во иднина, како генетски така и пејачки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.