Ознака: Аки Рахимовски
Музика 23.03.23 | 10:58

„Парни ваљак“ му најде замена на Аки Рахимовски

Легендарниот пејач на групата Парни ваљак, Аки Рахимовски, почина во јануари минатата година. Една година по смртта на Аки Рахимовски, овој популарен бенд излезе со...

Музика 30.04.22 | 11:40

Почина мајката на Аки Рахимовски, до последно не знаеше дека син ѝ си заминал пред неа

Мајката на Аки Рахимовски, Ана, утрово почина во Скопје. Веста ја објави нивната кума, новинарката Мирјана Василева, која порача дека Ана сега конечно е заедно со својот...

Музика 27.03.22 | 13:18

Повеќе од 18.000 луѓе во публиката се простија од Аки Рахимовски во загрепската Арена на концертот „Ваљак и пријателите“

Повеќе од 18.000 луѓе во публиката се простија од Аки Рахимовски во загрепската Арена на концертот „Ваљак и пријателите: Доволно е да се каже… Аки“. Тоа без сомнение беше...

Естрада 02.02.22 | 19:45

Министерката за култура на средба со синот на Аки

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и Кристијан Рахимовски, синот на неодамна починатата музичка легенда Аки Рахимовски, во Крушево оддадоа почит...

Музика 31.01.22 | 13:08

„Боже си дојдов дома, во земјата на мојот татко“: Синот на Аки Рахимовски по 35 години дојде во Македонија

Кристијан Рахимовски (40), вчера пристигна во Скопје, во градoт каде што живееше неговиот татко, легендарниот пејач Аки Рахимовски, кој почина пред девет дена. Денеска...

Естрада 28.01.22 | 09:57

„Тата рада те имам“: И двегодишната Антонио му испрати последна порака на Аки

Белиот венец во облик на срце ги расплака сите на погребот на Аки Рахимовски. Венецот беше од неговата двегодишна ќерка Антонија. Тата рада те имам, Антонија-пишуваше...

Скопје 28.01.22 | 09:23

Арсовска предложи Аки Рахимовски да добие улица во Скопје

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска синоќа најави дека ќе предложи Советот на Град Скопје да донесе одлука, улица во Скопје да биде именувана според легандарниот...

Скопје 26.01.22 | 19:54

Стефковски: Споменот за Аки преку неговата песна ќе биде вечен!

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, попладнево се потпиша во книгата на жалост и запали свеќа на платото поставено на плоштадот Македонија во чест...

Музика 26.01.22 | 19:31

Тажна е нашата улица… Скопје во чест на Аки

На Градскиот плоштад во Скопје граѓани и музичари му оддаваат последна почит на Аки Рахимовски, еден од најдобрите рок-пејачи во регионот, фронтмен на групата „Парни...

Музика 26.01.22 | 16:10

„Тажна е нашата улица“: Скопјани се простуваат од Аки

На Плоштадот Македонија е поставена книга на жалост во која граѓаните оставааат пораки за ненадејната смрт на Аки Рахимовски. Аки беше Скопјанец и пејач на групата...

Естрада 26.01.22 | 13:23

Aки ќе биде испратен и со две македонски песни

Александар Аки Рахимовски ќе биде испратен во последното почивалиште со песната „Sailing“ од Род Сјуарт, која Аки често му ја пееше на својот син Кики. – Татек добро...

Музика 26.01.22 | 09:51

Испраќање на Аки Рахимовски денес на плоштадот Македонија

Денес, 26 јануари, пред неговиот погреб во Загреб, Скопје ќе го испрати својот сограѓанин и пријател, легендарниот фронтмен на групата „Парни ваљак“ и најдобриот рок-вокалист...

Музика 25.01.22 | 18:57

Утре ќе се палат свеќи за Аки Рахимовски на плоштадот Македонија

Во среда, 26 јануари, ден пред неговиот погреб во Загреб, Скопје ќе го испрати својот сограѓанин и пријател, легендарниот фронтмен на групата „Парни ваљак“ и најдобриот...

Естрада 23.01.22 | 22:40

Со Аки сум се родил, со Аки ќе си умрам… Џамбазов за Аки….

Како гром од ведро небо беше вчера информацијата дека овој свет го напуштил Аки Рахимовски, легендарниот фронтмен на групата „Парни ваљак“. Аки почина вчера, на 67-годишна...

Естрада 23.01.22 | 22:23

Тргни и полетај, без страв… Каролина се опрости од Аки Рахимовски

Многу познати личности од целиот Балкан се простуваат со музичката легенда Аки Рахимовски кој вчера почина на 67-годишна возраст во Словенија. Посебна објава на социјалните...

Естрада 23.01.22 | 10:02

Тато мој сега одмори се, а потоа „рокај“ горе со екипата, се гледаме еден ден: Кики Рахимовски се прости од својот татко

Социјалните мрежи се уште се преплавени со изрази на сочувство по смртта на фронтменот на Парни Ваљак – Аки Рахимовски. Со трогателна порака од својот татко се прости...

Естрада 22.01.22 | 21:46

Аки Рахимовски денеска требало да дојде во Скопје?

Пејачот на „Парни ваљак“ Аки Рахимовски почина денеска на 66-годишна возраст. Веста е објавена на официјалната фејсбук страна на групата. – Малкумина пејачи на овие...

Калеидоскоп 22.01.22 | 17:37

Хрватски медиуми: Докторите цел час се обидувале да го спасат Аки

Иако официјално не е соопштена причината за смртта на легендарниот пејач Аки Рахимовски, се споменува дека претходно имал здравствени проблеми, а пред некој ден му...

Калеидоскоп 22.01.22 | 16:47

Прележал корона, имал постојано проблеми со кичма, му вградиле шест стентови – Аки последните денови не се чувствувал добро

На Аки утрово нагло му се слошило, по што веднаш е однесен во болницата во Ново Место, каде живее со сопругата и двегодишната ќерка. Но набргу починал. Се претпоставува...

Калеидоскоп 22.01.22 | 16:23

Познатите се опростуваат од Аки: Патувај маестро, колку само научив од тебе

Ненад Милосавлјевиќ, Неша Галија вели дека денес не напушти голем човек и пријател како што беше Аки. -Баш ми е жал. Уште една лоша вест. Тој е човек кој со своите дела...