Дорис Драговиќ е една од најпознатите хрватски пејачки. Ја нарекуваат дива и кралица на Торцидата од Сплит. Таа двапати пееше на Евровизија еднаш за Југославија а другиот пат за Хрватска.

Има бројни хитови но ќе биде запаметена по врска со Аркан кон крајот на осумдесетите години. За неа Аркан рекол дека го имал најдобриот секс во животот.

За Дорис велел дека е жена врв на врвовите. За жал тие се разделиле кога почна војната во Југославија.

Дорис денеска има 62 години и е мажена за поранешниот ватерполист Марио Будимир со кого го имаат синот Борна.Во последните години Дорис е посветена на верата и не ипушта ни една миса во Сплит каде што живее.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.