Ознака: жељко ражнатовиќ аркан
Фудбал 23.02.24 | 14:25

Aркан никогаш не бил водач на навивачите на Црвена звезда, туку го инсталирала Државната безбедност

Поранешниот предводник на навивачите на Црвена звезда – Зоран Тимиќ проговори за врската меѓу Жељко Ражнатовиќ Аркан и северната трибина. „Аркан никогаш не бил...

Балкан 02.02.24 | 10:41

Аркан е жив и здебелен живее во Јужна Америка, тврди неговиот телохранител

Милош Петковиќ Дафина, познат телохранител на Жељко Ражнатовиќ Аркан и поранешен член на Српската доброволна гарда тврди дека неговиот штитеник е жив. Сè уште тврдам...

Балкан 23.01.24 | 19:33

Убиецот на Аркан 24 години ужива во Јужна Африка

Добросав Гавриќ, непосредниот убиец на Жељко Ражнатовиќ Аркан, денес слободно живее во Јужна Африка 24 години по ликвидацијата. Тој е поранешен полицаец од Лозница. На...

Естрада 15.01.24 | 15:08

Трудната Богдана Ражнатовиќ се поклони пред гробот на свекорот Аркан

Дваесет и четири години по трагичниот настан семејството Ражнатовиќ се собра по пповод годишнината од смртта на Аркан. Прв на панихидата пристигна синот Вељко Ражнатовиќ...

Естрада 15.01.24 | 13:32

Цеца и Лидија сами го влечеле повредениот Аркан до излезот од „Интерконтинентал“ по убиството

Околу 17 часот на 15 јануари 2000 година, пред белградскиот хотел „Интерконтинентал“ застанале две возила. Од „опел калибра“ излегле Драган Николиќ и Милан Ѓуричиќ, кои...

Балкан 15.01.24 | 10:44

Убиството на Аркан било платено четири милиони марки

Една од најконтроверзните личности во поновата српска историја, Жељко Ражнатовиќ Аркан, беше убиен на 15 јануари 2000 година, пред точно 24 години.Tој бe[e ликвидиран со три...

Балкан 21.12.23 | 14:14

Аркан се плашел единствено од овие криминалци

Најсуровиот убиец на Земунскиот клан, Сретко Калиниќ кој издржува 40-годишна затворска казна за убиства и учество во атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ, по 20 години...

Балкан 12.12.23 | 13:20

„Тајниот живот на господарот на подземјето“: Нов документарец за Аркан бележи рекордна гледаност

„Досие Аркан“-тајниот живот на господарот на подземјето е насловот на новиот документарен филм за животот на Жељко Ражнатовиќ Аркан.Филмот го прикажува животот на...

Балкан 24.11.23 | 10:44

Oвие три тајни Аркан ги однесе во гроб

Жељко Ражнатовиќ Аркан беше убиен на 15 јануари 2000 година, но неколку мистерии поврзани со неговиот живот сè уште постојат. Многумина веруваат дека Ражнатовиќ понел...

Балкан 21.11.23 | 11:10

Ликвидацијата на Аркан била договорена на Стара нова година

Ликвидацијата на Жељко Ражнатовиќ е договорена на  тајна средба во Палиќ, на Стара Нова 2000 година, нешто повеќе од 24 часа пред Аркан да биде ликвидиран во фоајето на...

Естрада 20.11.23 | 22:36

На братучедот на Џеј му се изгубила трагата откако се закачил со луѓето на Аркан

На почетокот на деведесеттите мафијашките ликвидации станале посурови, а една од најстрашните било т.н облекување во  бетонски чевли. Имено, на жртвата, жива или мртва, ...

Балкан 17.11.23 | 10:09

Дака преживеа атентат во истиот хотел каде што го убија Аркан

Црногорскиот бизнисмен Миодраг Дака Давидовиќ кој е ставен на американската црна листа, пред неколку години преживеа атентат во истиот хотел во кој во 2000 година беше...

Балкан 14.11.23 | 10:46

Не е само џипот: Цел во возен парк на Аркан оставен да скапува

Џипот на Жељко Ражнатовиќ Аркан не е поместен повеќе од 23 години, но тоа не е се од движниот имот што никој досега не можел да го присвои. Ражнатовиќ имал милионски возен...

Балкан 12.11.23 | 19:28

Никој не се осмелува да го чепне џипот на Аркан

Џипот на Жељко Ражнатовиќ Аркан точно 23 години е паркиран пред семејната куќа на Автокоманда во која живее неговата вдовица Цеца. Блиндираниот автомобил се уште е предмет...

Естрада 03.11.23 | 12:09

Дајте да ја видам таа Цеца која наводно ја стрижам, рекол Аркан на првата средба

Жељко Ражнатовиќ Аркан во емисијата „Максовизија“ во 1996 година раскажал интересна анегдота поврзана со запознавањето со Цеца. Тогаш се раширил муабет дека тој ја...

Балкан 20.10.23 | 14:22

Вака Аркан го апселе во Холандија

На социјалните мрежи кружи фотографија која датира од 1979 година. Исечокот е од еден весник во Холандија а не него е еден познат лик од Балканот.Станува збор за Жељко...

Фудбал 06.10.23 | 15:44

Автобус од убиен превозник од Чешка завршил кај ФК Обилиќ на Аркан

Некогашниот началник на криминалистичката полиција во Србија, Миле Новаковиќ раскажа интересна приказна за Жељко Ражнатовиќ Аркан и неговиот ФК Обилиќ. Овој настан...

Балкан 12.09.23 | 18:12

Еве како Аркан го добил својот прекар

Дали знаете како Жељко Ражнатовиќ го добил прекарот Аркан. Овој прекар нема кој не го знае а Жељко го носи од раната младост. Својот прекар го добил по главниот лик на...

Балкан 07.09.23 | 11:29

Teлохранителот на Аркан тврди: Жељко е жив, го проверив гробот со детектор за метал

Милош Петковиќ, викан Дафина, кој долги години беше телохранител на Жељко Ражнатовиќ тврди дека Аркан е жив.Тој ова тврдење го докажува со тоа што ставил детектор за...

Балкан 03.09.23 | 13:20

Тома Фила: Државата го уби Аркан затоа што многу знаеше

За Аркан се пишуваше – од тоа што беше најголемиот патриот до тоа што беше најголемиот криминалец, вели адвокатот Тома Фила за неговиот голем пријател. “Тој правеше...