Дино Мерлин во интервју за „Курир.рс“ одговори дека во текот на војната  никогаш не рекол дека „Можеби треба да одите во Белград затоа што Србите се болни, а болните треба да се посетат“, и оти ќе дојде до Белград кога ќе биде срамнет со гранати.“

Тој објасни дека за овие лаги постојат и судски одлуки и тоа од Апелацискиот суд во Белград.

 Мноштвото вакви и слични срамни и понижувачки клевети и навреди против мене морав да ги побијам на суд. Вишиот суд во Белград, по петгодишно судење, донесе правосилна пресуда со број П3. 340/15 од 12 февруари 2020 година потврдено од Апелациониот суд во Белград Во образложението судот, меѓу другото, го заклучи следното: „Не е дозволено на Дино Мерлин да му се припишува фраза за болни Срби, како и да се опишува  како личност која се прославила со своите антисрпски ставови, имајќи предвид дека во судската постапка не е утврдено дека Дино Мерлин некогаш дал изјави кои би претставувале фактичка основа за ваквите заклучоци.Поаѓајќи од утврдените факти дека објавените информации се нецелосни, непроверени и затоа невистинити, судот Ставот е дека овие текстови се објавени со цел да се создаде непријателство кај публиката .Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.