четврток, 20 јуни 2024
Скопје 20.06.24 | 22:57

Утре бесплатен паркинг во Центар

По повод претстојниот празник „Духовден“ од ЈП Паркинзи на општина Центар известуваат дека утре (петок) паркиралиштата со кои стопанисува претпријатието ќе бидат...

Свет 20.06.24 | 22:51

Стејт департмент: Можноста Русија да ѝ испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е „исклучително загрижувачка“. Тоа, се разбира, би го дестабилизирало...

Фудбал 20.06.24 | 22:39

За пцуењето на Македонците: УЕФА отвори истрага против албанскиот репрезентативец Даку

Европската фудбалска федерација (УЕФА) објави вечерва дека отвори истрага против албанскиот репрезентативец Мирилинд Даку во врска со националистичките скандирања...

Патувања 20.06.24 | 22:26

Неочекуван „гостин“ меѓу капачите кај Врасна

Додека српски туристи на плажата кај грчкиот град Ставрос се капеле во морето останале шокирани кога забележале дека меѓу нив има необичен посетител, односно огромна...

Естрада 20.06.24 | 22:12

Цеца главна ѕвезда меѓу навивачите во Германија

Цеца Ражнатовиќ отпатува во Минхен да го бодри својот зет Немања Гудељ. Нејзиното доаѓање во Германија предизвика задоволство кај нејзините фанови од регионот. Словенци,...

Македонија 20.06.24 | 21:56

Николоски: ЕУ може да ја натера Бугарија да го повлече ветото, ако сака

Во однос на Бугарија ние сме кажале дека уставни измени под бугарски дикат нема да има. Ние јасно во нашата програма ставивме кои се нашите позиции. Нашите позиции се...

Фудбал 20.06.24 | 21:41

„Брат уз брата Албанац уз Хрвата“

Албанските навивачи се во најголема љубов со хрватските на Европското првенство. Каде и да се сретнат паѓаат прегратки и бакнежи а „шаховницата и двоглавиот орел“...

Македонија 20.06.24 | 21:30

Не може на 21 година младич да поседува трговски центар за сметка на сите други 21 годишници кои немаат пари за студии

Најавата за политичка криза од страна на ДУИ е поради тоа што тие не можат да се помират со фактот дека од викендов ќе се опозиција, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ...

Здравје 20.06.24 | 21:10

Како да препознаете дали некој се онесвестил поради топлотен удар или има срцев удар

Бојана Бањевиќ, специјалист за прва помош во Црвениот крст на Србија, за ТВ Прва објаснува како да препознаеме дали некој колабирал поради топлотен удар или се онесвестил...

Свет 20.06.24 | 20:54

Западот нека размисли кому можеме ние да испорачаме оружје, порача Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва не ја исклучува можноста да испорача оружје на други земји како одговор на испораката на оружје за Украина. На...

Патувања 20.06.24 | 20:40

„Навечер не застанувајте ни на полиција“: Совети за патување низ Грција

Еден од членовите на групата „Грчка инфо“ сподели корисни совети за сите туристи кои планираат да возат низ Грција. Сезоната почна, има гужви, нервоза, се случуваат...

Фудбал 20.06.24 | 20:28

Англија и Данска одиграа нерешено

Еден од фаворитите за титулата Англија и на вториот натпревар на ЕВРО2024 одигра под очекувањата, ремизирајќи 1-1 против Данска вечерва во Франкфурт во рамки на групата...

Македонија 20.06.24 | 20:12

Поздрав пред одење од Лога – и до 10 пати поскапи нотарски услуги

Десетина дена пред да ја напушти фотелјата, министерот за правда во заминување Кренар Лога ги покачи нотарските тарифи за два до 10 пати. Новата нотарска тарифа е објавена...

Семејство 20.06.24 | 19:59

Колку побогата земја – толку помалку деца

Стапката на наталитет нагло се намали во некои од најбогатите земји во светот и веројатно ќе остане ниска бидејќи економските грижи ги принудуваат луѓето да ги проценат...

Филм 20.06.24 | 19:45

Почина холивудската легенда Доналд Сатерленд

Холивудската актерска легенда Доналд Сатерленд после долго боледување денеска на 88 години почина во неговиот дом во Мајами. Веста за смртта на „Твитер“ ја објави неговиот...

Економија 20.06.24 | 19:29

Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се проектите на кои првично ќе се посвети новиот министер Николоски

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и предлог за министер за транспорт Александар Николоски вечерва потенцираше дека трите проекти на кои ќе стави акцент по преземањето...

Свет 20.06.24 | 19:14

Украинската Влада очекува дека во јуни ќе добие 2,2 милијарди долари од ММФ

Украинскиот премиер Денис Шмихал и првиот заменик генерален директор на Меѓународниот монетарен фонд Гита Гопинат разговараа за обезбедување на Украина со 2,2 милијарди...

Црна хроника 20.06.24 | 18:58

Син-монструм од Велес со боксови по глава ја удирал мајка му зошто не му давала пари

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со...

Македонија 20.06.24 | 18:41

Заев на муртинско-англиски во Атина ги искара Мицотакис и Мицкоски: Имаат лесна задача

Еве сме, јас и Алексис. Ние ја презедовме најголемата одговорност за решвање на проблемот и креирање на Договорот од Преспа. И ја плативме политичката цена за тоа. Сега,...

Црна хроника 20.06.24 | 18:26

Изгоре жито меѓу карбинските села Долни Балван и Трогерци

Меѓу селата Долни Балван и Трогерци во Општина Карбинци опожарен е комбајн и поголема површина на жито, кое не е ожнеано. Командирот на Територијалната Противпожарна...