Десетина дена пред да ја напушти фотелјата, министерот за правда во заминување Кренар Лога ги покачи нотарските тарифи за два до 10 пати. Новата нотарска тарифа е објавена во Службен весник на 12 јуни, но ниту владата, ниту Министерството за правда не се „пофалија“ со покачувањето на цените.

Лога ја потпишал новата тарифа уште во февруари, но Владата дала согласност дури по завршувањето на изборите, иако во соопштенијата по владините седници немаше ваква информација.

Новите цени ќе важат од 1 септември годинава.

Најголемо поскапување има кај составувањето на нотарски акти од помала вредност. За актите од стотици или милиони евра речиси и да нема промени или поскапувањето е минимално.

Целата сторија на ТелмаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.