Холивудската актерска легенда Доналд Сатерленд после долго боледување денеска на 88 години почина во неговиот дом во Мајами.

Веста за смртта на „Твитер“ ја објави неговиот син, глумецот Кифер Сатерленд.

Лично мислам дека е еден од најважните актери во историјата на филмот. Тој никогаш не се плашеше од улога, добра, лоша или грда. Тој го сакаше тоа што го правеше и го правеше она што го сакаше, и никогаш не може да се бара повеќе од тоа. Имаше добар живот, напиша 57-годишниот Кифер.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.