Украинскиот премиер Денис Шмихал и првиот заменик генерален директор на Меѓународниот монетарен фонд Гита Гопинат разговараа за обезбедување на Украина со 2,2 милијарди долари овој месец во рамките на програмата на Проширениот фонд на ММФ.

Сметаме на поддршката од Бордот на директори на ММФ на крајот на овој месец, чија одлука ќе и донесе на Украина 2,2 милијарди долари во рамките на програмата ЕФФ во износ од 15,6 милијарди долари, објави тој на платформата Икс.

Шмихал истакна дека за време на средбата му се заблагодарил на Гопинат за успешната работа на четвртата ревизија на програмата на ЕФФ.

Посебно внимание се посветува на макроекономските прашања. Ја поздравив одлуката на земјите од Г7 да испратат Украина 50 милијарди долари, кои ќе бидат вратени со камата од замрзнатите руски средства. Веќе годинава очекуваме средства. Ова ќе го зајакне економскиот капацитет на нашата земја во спротивставувањето на руската агресија, нагласи премиерот на Украина.

Тој, исто така, изрази благодарност до ММФ за неговата постојана поддршка за Украина „да издржи и продолжи борбата за слобода и демократски вредности“.

Од почетокот на годината Украина привлече 11,8 милијарди долари надворешно финансирање, а овој месец се очекува да добие 1,9 милијарди евра во рамките на програмата „Украински фонд“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.