недела, 16 јуни 2024
Свет 16.06.24 | 22:27

Заврши заложничката драма во затворот во Ростов, руските специјалци ги елиминираа шестемина притвореници од ИСИС

Руски специјалци денеска во успешна акција во притворска единица во јужниот град Ростов, ликвидираа повеќе киднапери кои како заложници држеа  двајца затворски чувари. 6-мината...

Фудбал 16.06.24 | 22:12

Германската полиција застрела напаѓач во навивачката зона во Хамбург

Германската полиција застрела маж кој се обидел да ги нападне минувачите со секира во Хамбург, инцидентот се случил во близина на навивачката зоната каде има околу...

Музика 16.06.24 | 21:56

Киану Ривс со својот бенд „Догстар“ доаѓа во Србија: Ќе настапат на „Арсенал фест“ во Крагуевац

Познатиот холивудски актер Киану Ривс со својот бенд „Догстар“ во кој свири бас гитара е првото потврдено име на Арсенал фест 2024, кој ќе се одржи од 27 до 29 јуни во Кнежевскиот...

Македонија 16.06.24 | 21:30

Тошковски: Ќе работам неуморно за подобрување на условите за живот на сите граѓани

Досегашниот министер за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, е предлогот за истата функција во новата Влада. -Вечерва по предлог на Претседателот...

Живот 16.06.24 | 21:26

Пет растенија што можете да ги засадите ако вашата тераса е во сенка

Наскоро се ближи најубавиот дел од годината, кога градските балкони и тераси ќе пукнат во најубавите бои на расцветаните цвеќиња. Доколку немате толку среќа и вашата...

Македонија 16.06.24 | 21:24

Мицкоски: При изборот на решенија за состав на новата влада се водев од принципите за чесност, посветеност, да бидат луѓе кои ќе се вложат за реализација на амбициозните зацртани цели

Завршија седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ каде се дискутираше за решенијата за идната влада која ќе ја предложам во Собранието на Македонија....

Македонија 16.06.24 | 21:21

Николоски: Народот ни даде огромна доверба, со многу посветеност и напорна работа ќе ја оправдаме

Би сакал да му се заблагодарам на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден Претседател на Владата Христијан Мицкоски за укажаната доверба и чест да бидам Заменик Претседател...

Здравје 16.06.24 | 21:11

Оваа намирница ги регенерира жолчката, црниот дроб и штитната жлезда

Постои зеленчук кој веќе неколку години се користи за лекување на разни болести бидејќи неговите својства се многу ефикасни, особено за проблеми со тироидната жлезда,...

Македонија 16.06.24 | 21:06

Тошковски за министер за внатрешни работи, Муцунски за надворешни, Димитриеска Кочоска за финансии…

Досегашиот технички министер за внатрешни работи Панче Тошковски е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за министер во овој ресор,  за надворешни работи и надворешна трговија актуелниот...

Култура 16.06.24 | 20:56

Промоција на книгата „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950“

Секој од нас во себе носи грст приказни. Некои од нив сме ги добиле на подарок од родителите. Некои од нив сме ги создале самите. Некои од нив сме ги кажале некому. Сите...

Македонија 16.06.24 | 20:55

Љупчо Димовски и Иван Стоиљковиќ ќе бидат заменици-претседатели на Владата

До 23 јуни, Македонија треба да ја добие новата Влада. Ова го кажа Христијан Мицкоски, кој рече дека веќе утре ќе ги достават сите имиња на министри ќе бидат достравени...

Македонија 16.06.24 | 20:44

Мицкоски ги соопшти имињата на новите министри

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Христијан Мицкоски, вечерва по Централниот и Извршниот Комитет на партијата даде изјава за јавноста. Тој ги соопшти имињата на новите...

Филм 16.06.24 | 20:41

Кинотека ќе одбележи 100 години од раѓањето на Марлон Брандо

По повод 100 години од раѓањето на Брандо:   17 ЈУНИ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч. ДА ЖИВЕЕ ЗАПАТА! (Viva Zapata, 1952) Режија: Елија Казан (Eliza Kazan) 18 ЈУНИ (ВТОРНИК) 20:00 ч. КВЕМАДА – ОСТРОВОТ...

Фудбал 16.06.24 | 20:26

Се степаа навивачите на Англија и Србија: Летаа маси. столици, шишиња…

Навивачите на Србија и Англија се степаа во Гелзенкирхен пред натпреварот на овие две селекции на Европското првенство, а по улиците настана вистински хаос, барем така...

Македонија 16.06.24 | 20:16

Досега он-лајн за гласење на изборите во СДСМ се пријавиле 6.000 члена, се пребројуваат пријавите на хартија

На 23 јуни ќе се знае колку точно од околу 80.000 запишани членови на Социјадемократскиот сојуз на Македонија ќе гласаат на внарепартиските избори за избор на нов претседател...

Сцена 16.06.24 | 20:11

И по смртта донира: Џорџ Мајкл минатата година донирал два милиони фунти

Поминаа осум години од прераната смрт на Џорџ Мајкл, кој почина на 56-годишна возраст, а за неговата великодушност и понатаму се зборува, вклучително и анонимна донација...

Фудбал 16.06.24 | 20:08

Српските навивачи во Гелзенкирхен масовно заиграа оро пред дуелот со Англија

Се ближи почетокот на натпреварот меѓу Србија и Англија во рамки од првото коло на Европското првенство во Германија. Натпреварот се игра во Гелзенкирхен, каде што се...

Црна хроника 16.06.24 | 20:03

Тепачка на паркинг во Аеродром

На 15.06.2024 во 13:55 часот во СВР Скопје, Д.Б.(34) од Скопје пријавил дека околу 13:50 часот на паркинг простор на подрачјето на општина Аеродром во Скопје, по претходно недоразбирање...

Живот 16.06.24 | 19:54

Маалски игри без граници ја враќа традицијата на маалската игра и дружба

Да ја вратиме традицијата на маалската игра и дружба. Денес од 12  до 20 часот во паркот “Авионче” – Ново Лисиче, Општина Аеродром ќе можете да присуствувате на Маалски...

Македонија 16.06.24 | 19:52

Следете во живо: Изјава на Мицкоски по Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Денеска (16.06.2024) во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1) во 18:00 часот се одржа седница на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а во 19:00...