Поминаа осум години од прераната смрт на Џорџ Мајкл, кој почина на 56-годишна возраст, а за неговата великодушност и понатаму се зборува, вклучително и анонимна донација од 15.000 фунти за да се плати лекувањето на една жена. Според последните податоци, неговите компании минатата година донирале речиси два милиони фунти во неговата добротворна организација, пишува Daily mail.

Трите компании кои ги канализираа неговите милиони парите ги дале на добротворниот фонд „Mill“, кој сега го води неговата сестра Џиода.
Износите за 2023 година се повеќе од двојно повеќе од она што неговите компании донирале претходната година и значи дека добротворната организација има резерви од речиси 8 милиони фунти.
Фондот првично бил наменет за продажба на неговата огромна уметничка колекција по неговата смрт која собра 11,2 милиони фунти на аукција. Предметите вклучувале дела од Демиен Хирст, Трејси Емин и Бриџит Рајли.

Во некои кругови имало критики кога се појави информацијата дека за организирање на продажбата биле направени трошоци од 3 милиони фунти, оставајќи 7,46 милиони фунти од распродажбата.
Портпаролот на неговиот имот за аукцијата изјавил: „Имаше трошоци од трета страна што требаше да се направат за делата да бидат продадени по целосна пазарна вредност“.

Пејачот, кој донирал на Childline и Cancer Research меѓу другите за време на неговиот живот, го оставил најголемиот дел од својот имот вреден 97 милиони фунти на Џоди (65) и втората сестра Меланија, која почина на Божиќ, точно три години по неговата смрт.
Џорџ оставил и голема сума во добротворни цели, вклучително и пијано во вредност од 1,7 милиони фунти што го поседувал Џон Ленон.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.