Се ближи почетокот на натпреварот меѓу Србија и Англија во рамки од првото коло на Европското првенство во Германија.

Натпреварот се игра во Гелзенкирхен, каде што се собраа огромен број српски навивачи, кои со нетрпение го очекуваат настапот на нивната селекција.

Голем број од нив во текот на денот се собраа во фан-зоната во центарот на Гелзенкирхен, каде што го заиграа традиционалното српско коло.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.