Навивачите на Србија и Англија се степаа во Гелзенкирхен пред натпреварот на овие две селекции на Европското првенство, а по улиците настана вистински хаос, барем така тврдат на социјалните мрежи, каде има и видеа. Еден од нив доаѓа од британскиот новинар Тајрон Френсис.

Нетрпеливоста меѓу овие две страни се „готви“ веќе неколку дена, особено по срамните текстови на Англичаните во кои едноставно бараа гужва и проблем, што очигледно ги испровоцира српските фанови.
На социјалните мрежи беше споделено видео на кое се гледа како полицијата се разделува и луѓето се тепаат, а како што велат летале и столици, маси и стаклени шишиња.

Немилите сцени пред овој дуел можете да ги погледнете во продолжение.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.