До 23 јуни, Македонија треба да ја добие новата Влада. Ова го кажа Христијан Мицкоски, кој рече дека веќе утре ќе ги достават сите имиња на министри ќе бидат достравени до Собранието, каде пратениците ќе требаат да гласа

Претседателите на Социјалистичката партија и Демократската партија на Србите ќе бидат заменици претседатели на Влада.

„Претседателот на Социјалистичката партија, Љупчо Димовски ќе биде предлог за заменик-претседател на Влада одговорен за политичкиот систем. Иван Стоиљковиќ, ќе биде исто така предлог за заменик-претседател на Влада и минстер на ресорот за односи меѓу заедниците. И Шабан Салиу кој ќе биде министер без ресор, задолжен за имплементација на декадата на Ромите“, рече Мицкоски.

Тој ги соопшти и останатите решенија:Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.