среда, 22 мај 2024
Свет 22.05.24 | 23:03

Aмериканците повеќе сакаат марихуана од алкохол

Секојдневната употреба на марихуана ја надмина редовната употреба на алкохол во САД, покажуваат податоците од Националното истражување за употреба и здравје на дроги,...

Фудбал 22.05.24 | 22:53

Аталанта ја освои ЛЕ: Крај на доминацијата на Алонсо

Аталанта  убедливо ја освои Лигата на Европа со победата од 3-0 над Баерн Леверузен. подобриот тим во ова финале. Со овој пораз заврши доминацијата на Чаби Алонсо. Аталанта...

Кујнски тефтер 22.05.24 | 22:29

Вака се виткаат сарми од лозов лист

Сопругите на неколку амбасадори покажаа дека имаат познавање на турската и балканската кујна.Тие во резиденцијата на турската амбасада се натпреваруваа во виткање...

Македонија 22.05.24 | 22:10

Се огласија од коалицијата Вреди: Кога се гласа без притисок, резултатот е овој што го имаме

Коалицијата „Вреди“ во изборното место 2101 во селото Ларце, Општина Желино, прогласи дека има добиено уште еден пратеник во шестата изборна единица. Претставникот на...

Македонија 22.05.24 | 21:44

Резултати од прегласувањето: ДУИ загуби еден пратеник во шестката, Вреди доби

Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страна почна со објавување на првичните резултати од денешното прегласување на парламентарните избори и информира дека...

Свет 22.05.24 | 21:27

Атентаторот врз Фицо имал организација под име „Словачка без насилство“

Атентаторот на словачкиот премиер Роберт Фицо имал организација под името „Словачка без насилство, пишуваат медиумите во Братислава.   Уште се дознава дека атентатот ...

Фудбал 22.05.24 | 21:06

Тиквеш го освои Купот на Македонија, ќе игра во Европа

Тиквеш за прв пат во историјата го освои Купот на Македонија.Во финалето ја совладаа Воска Спорт од Охрид со 2-1. Во прекрасна атмосфера на Градскиот стадион околу 10.000...

Останати спортови 22.05.24 | 20:57

Во Скопје се игра силен тениски турнир

Интересни и возбудливи мечеви се одиграа денеска на терените на ТК Југ во рамките на Македонија Опен 2024. Во три меча победникот беше решен во три сета игра од кои во два...

Фудбал 22.05.24 | 20:40

Навивачите на Тиквеш со 30 автобуси во Скопје

Кавадаречка инвазија на Скопје.Навивачите на Тиквеш со 30 автобуси дојдоа во Скопје да го бодрат својот тим во финалето на купот против Воска Спорт. Имаат и причина за...

Балкан 22.05.24 | 20:31

Додик предвидува дека на Босна и е дојде крајот

Босна и Херцеговина дојде до својот крај или попрецизно ѝ ставија крај оние кои се колнеа во неа, оцени денеска претседателот на Република Српска Милорад Додик. Останува...

Македонија 22.05.24 | 20:13

Излезноста на прегласувањето над 55 отсто

Од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места на кои се прегласува за Парламентарните избори, до 18:30 чaсот гласале 2.487, односно 55,1 отсто, соопшти Државната...

Црна хроника 22.05.24 | 20:02

Жител на Аеродром ги претепал сопругата и ќерката

Полицијата вчера уапсила скопјанец кој во семејниот дом на подрачје на општина Аеродром, по претходна расправија, физички ги нападнал сопругата и малолетната ќерка. Како...

Балкан 22.05.24 | 19:44

Вучиќ праша: Каков ќе биде резултатот ако утре ја усвоите оваа резолуција?

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на панел дискусија во седиштето на ОН во Њујорк, каде што зборуваа жртвите и сведоците на војната во Босна и Херцеговина,...

Балкан 22.05.24 | 19:29

Дали Македонија е меѓу нив? Министерката за надворешни работи на Германија вршела притисок врз некои земји да гласаат за геноцид во Сребреница

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок упатила закани до одредени земји за да гласаат за резолуцијата за Сребреница, дознава „Политика“. Ова...

Фудбал 22.05.24 | 19:22

Teн Хаг си заминува од „Олд Трафорд“

Манчестер Јунајтед веќе донел одлука да се раздели со својот менаџер Ерик Тен Хаг ова лето, пренесува Џанлука Ди Марцио. Популарниот стручњак за трансфери зборуваше...

Свет 22.05.24 | 19:01

Норвешка ја призна Палестина, следат Шпанија и Ирска

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај, соопшти денеска норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе и покрај предупредувањата од израелската влада. Ние...

Македонија 22.05.24 | 18:44

Уште половина час гласање: Излезноста над 45 посто

До 17 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места каде се врши прегласување за парламентарните избори, гласале 2071 гласач, односно 45,88 отсто, информира...

Македонија 22.05.24 | 18:23

На конгрес ќе се избира нов лидер: Ковачевски се повлече од претседател на СДСМ

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, претседателот Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата Претседател на СДСМ којашто ја најави на 8-ми...

Скопје 22.05.24 | 18:01

„Циркусот“ си заминува: Се размонтира забавниот парк кај „Борис Трајковски“

„Одлази циркус из нашег лепог града“ е позната песна од Ѓорге Балашевиќ. И нашиот „циркус“ што беше „паркиран“ пред спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска...

Фудбал 22.05.24 | 17:43

Легендата Модриќ останува во Мадрид

Се ближи крајот на преговорите меѓу Лука Модриќ и Реал Мадрид околу прашањето за нов договор, а според најавите на шпанските медиуми, епилогот е дека хрватскиот фудбалер...