сабота, 18 мај 2024
Македонија 18.05.24 | 22:22

„Вреди“: Ахмети ја загубил контролата откако сфатил дека ја загубил власта

„Со жалење можеме да кажеме дека со секое ново појавување на Али Ахмети неговата состојба станува посериозна. Тоа се должи или на манипулации на Артан и Бујар, или Ахмети...

Останати спортови 18.05.24 | 22:22

Ова е ќерката на Борис Бекер којашто ја направи во тоалет

Цел свет знае дека Ана Бекер е резултат на петминутна афера на скалите на еден клуб на поранешнот тенисер Борис Бекер. Борис ја добии Ана со манекенката Ангела Ермакова,...

Калеидоскоп 18.05.24 | 22:14

Ако досега не сте чувале куче, никако не вдомувајте чивава, вучјак, па дури ни далматинец

Секое куче може да биде агресивно, без разлика на расата. Порталот „Дог академи“ посочува некои од најагресивните раси кучиња и додава дека одредени раси на кучиња...

Свет 18.05.24 | 22:05

Белата куќа го осуди потегот на Макрон да ја покани Русија на одбележувањето на „Денот Д“

Претседателот на Франција Емануел Макрон покани претставник на Русија на прославата на 80-годишнината од Денот Д, односно слетувањето во Нормандија, потег кој наиде...

Црна хроника 18.05.24 | 22:00

Тешка сообраќајка пред влезот на Клинички центар

Тешка сообраќајна несреќа вечерва се случи на булеварот „Мајка Тереза“, пред влезот на Клиничкиот центар. Според информациите на Курир.мк од терен, во несреќата учествувале...

Македонија 18.05.24 | 21:42

Силјановска избра културна дипломатија: Не мислам дека минатото ни е романтично, но мораме да живееме денес и да работиме за иднината

Претседателката Гордана Силјановска Давкова одлучи првото појавување во јавноста откако положи заклетва на 12 мај да го резервира за 52. издание на Мајските оперски...

Култура 18.05.24 | 21:28

Дигитална интерактивна изложба “Livelyyy” на францускиот уметник Гијомит по повод 50 години Француски институт во Скопје

Францускиот институт во Скопје и Ист Гејт Мол (East Gate Mall) , во рамките на одбележувањето на 50-годишнината на постоењето на Францускиот институт во Скопје, поставуваат...

Астро 18.05.24 | 21:18

Богати луѓе се раѓаат во Јарец, Бик и во уште три знаци – проверете дали сте предодредени

Кога размислуваме за најбогатите луѓе во светот, често се фокусираме на нивниот деловен успех, иновативност и способност да ги препознаваме можностите. Сепак, постои...

Останати спортови 18.05.24 | 21:15

Ова се антисекс кревети за спортистите на Олимпиијадата во Париз

Антисексуалните кревети пристигнаа во Олимпиското село во Париз, на кои спортистите ќе спијат за време на Олимписките игри закажани од 26 јули до 11 август. Овие 18.000 кревети...

Фудбал 18.05.24 | 20:55

На фудбалери помлади од 11 години ќе им биде забрането да играат со глава

На децата во Англија ќе им биде забрането да играат фудбал со глава во обид да се подобри нивната безбедност. Фудбалската асоцијација (ФА) објави дека ќе започне постепено...

Црна хроника 18.05.24 | 20:43

Едно лице почина, друго се бори за живот по повреди добиени во лифт во угостителски објект во Штип

Едно лице загина а друго се бори за живот во Клиничката болница- Штип од повреди добиени во несреќа, што според првичните информации се случила попладнево о лифт во угостителски...

Свет 18.05.24 | 20:33

Девојче од Црна Гора планирало масакр во Грац: Купило секира и нож за да убие „што е можно повеќе луѓе во црно“

Девојче (14) по потекло од Црна Гора е осомничено дека сакало да изврши напад во австрискиот град Грац, а при претресот на куќата во којашто живеело истражителите пронашле...

Вести 18.05.24 | 20:21

Во голема полициска акција во Албанија запленети 3 милиони евра кеш, 5 блинидирани возила, покер маса

Во голема полициска акција спроведена во повеќе градови во Албанија запленет е имот вреден над 4,5 милиони евра. – Пронајдени и одземени како материјални докази се 2.996.760...

Македонија 18.05.24 | 19:52

Богданчанец ѝ се заканувал на Кацарска во кафе-бар во центарот на Скопје

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска добила вербални закани од маж на педесетина години додека седела во кафе-бар во Скопје. Инцидентот се случил денеска...

Македонија 18.05.24 | 19:39

Ахмети ги обвини СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за прегласувањето, а ги спомена и убивање

По три часа заврши состанокот на претседателството на Демократска унија за интеграција (ДУИ) во нивното седиште во тетовска Мала Речица, по што беше најавено дека ставот...

Свет 18.05.24 | 18:57

Белгиски Лиеж поплавен

Подрачјето на белгискиот град Лиеж е погодено од поплави предизвикани од обилните дождови кои веќе предизвикаа штети во Франција. На подрачјето на тој град досега се...

Свет 18.05.24 | 18:54

То Лам именуван за претседател на Виетнам

Комунистичката партија на Виетнам го именува министерот за јавна безбедност То Лам за нов шеф на државата. – Централниот комитет одобри другарот То Лам, член на Политбирото...

Здравје 18.05.24 | 18:43

Овие пијалаци го забрзуваат варењето на храната

Доколку имате проблем со варењето на храната и постојано се чувствувате подуени, добро би било да почнете да консумирате некои од овие природни пијалаци, што го забрзуваат...

Балкан 18.05.24 | 18:40

Голема полициска акција во Албанија: Запленети три милиони евра кеш, злато, скап накит, часовници, пиштоли…

Во голема полициска акција, во содејство со Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција (СПАК), спроведена во повеќе градови во Албанија, запленет...

Вести 18.05.24 | 18:36

Ставот за прегласувањетo на одредени избирачки места ДУИ ќе го формира со коалициските партнери од Европски фронт

По три часа заврши состанокот на претседателството на Демократска унија за интеграција (ДУИ) во нивното седиште во тетовска Мала Речица, по што беше најавено дека ставот...