среда, 15 мај 2024
Балкан 15.05.24 | 19:31

Приштина е неговата љубов: Синот на Дора Бакојани додека беше градоначалник на Атина не ги посети само Скопје и Белград

Посетата на Еди Рама на Атина ги разгоре страстите на Балканот. Голема улога во ова има сестрата на грчкиот премиер, Дора Бакојани и нејзиниот син Костас. Додека градоначалник...

Македонија 15.05.24 | 19:22

Mаричиќ од Котор: Нема време за губење во успешното спроведување на договорените обврски на секоја од земјите опфатени со Планот за раст на Западен Балкан на ЕУ

Првиот заменик претседател на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, учествуваше на Регионалниот состанок на министрите за европски прашања и финансии на Западен...

Свет 15.05.24 | 19:15

Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Рускиот претседател, Владимир Путин денеска, на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции...

Музика 15.05.24 | 19:05

Уметноста веќе го менува светот

Еден од најдобрите џез вокали на сите времиња, двократниот добитник на Греми награда, Курт Елинг, вечерва настапува со Националниот џез оркестар во Скопје. За него „Њујорк...

Македонија 15.05.24 | 18:59

Палчо вечерва ќе биде вратен во Македонија – од аеродром ќе биде пренесен во „Шутка“

Вечерва од Турција ќе биде донесен првообвинетиот во убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо. Како што објавува Сител,...

Култура 15.05.24 | 18:53

Меѓународен фестивал КНИЖЕВЕН КРУГ 2024

ПРОГРАМА на Меѓународниот фестивал КНИЖЕВЕН КРУГ 2024 Место на одржување: Скопје Датум: 21-23.5.2024 година Програмски содржини: 1. ПИСАТЕЛИ БЕЗ СТАНИЦИ 21.5.2024 (вторник) Гимназија...

Македонија 15.05.24 | 18:40

Милошоски: Не е спорно што министерот на заминување Бујар Османи се жали пред дел од странските амбасадори, спорно е што си ја кодоши сопствената држава

Не е спорно што министерот на заминување Бујар Османи се жали пред дел од странските амбасадори за тоа дека ДУИ станала непожелен субјект на политичката сцена, пишува...

Музика 15.05.24 | 18:38

16. Битолско културно лето ќе се отвори со музички спектакл

Општина Битола се подготвува за реализација на уште едно незаборавно културно лето, исполнето со квалитетни културни содржини, нови концепти и традиционални манифестации. Најголемото...

Свет 15.05.24 | 18:30

Словачки медиуми: 71-годишниот писател Јурај Цинтула пукал во премиерот Роберт Фицо

Словачки медиуми објавуваат неофицијални информации човекот кој пукаше во словачкиот премиер, Роберт Фицо, 71-годишниот писател Јурај Цинтула, приврзаник на либералната...

Сцена 15.05.24 | 18:24

Јуроп хаус со богата културна програма и бројни настани ширум земјава

Централниот настан е закажан за 22 мај, од 20 часот, на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и ќе претставува автентично музичко патување низ историјата...

Сцена 15.05.24 | 18:08

Концерт на MIYATTA на јубилејното издание на Скопскиот Градски Фестивал

Јубилејно петтто издание на Скопски Градски фестивал, продолжува со возбудлива и исклучително квалитетна програма. Вечерва во малата сала на Македонската Филхармонија,...

Култура 15.05.24 | 17:53

Конференција „Стратегии во уметноста”

Почнува петнаесетта сезона на „Креативен викенд” со конференцијата „Стратегии во уметноста”. На 15 мај во 19 часот, во „Котур”, ќе биде најавена петнаесеттата сезона...

Култура 15.05.24 | 17:47

Излезе од печат најновиот број на „Стожер“ на ДПМ

Излезе од печат првиот број за оваа година на ревијата „Стожер“ на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Еден од фокусите на овој број на ревијата – 152 се настаните...

Македонија 15.05.24 | 17:44

Тошковски во посета на Одделот за заштита на определени личности и објекти

Министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски денеска го посети Одделот за заштита на определени личности и објекти при Бирото за јавна безбедност,...

Економија 15.05.24 | 17:41

Олеснета трговија со ЕУ и поедноставни плаќања не носат до европскиот заеднички пазар

Олеснување на трговијата помеѓу земјите од Западен Балкан и Европската унија и поедноставени и побрзи постапки за плаќањата се конкретните активности на кои работат...

Балкан 15.05.24 | 17:39

Во албанското МЕНР повикан српскиот амбасадор во врска со изјавата на вицепремиерот Вулин

Амбасадорот на Република Србија, во Тирана, Слободан Вукчевиќ, вчера беше повикан во Министерството за Европа и надворешни работи, каде од него беа побарани појаснувања...

Култура 15.05.24 | 17:38

Работилница со Експресивна Арт Терапија „Маски во движење“ со психологот Ана Тодоровска

Денес со почеток во 18:00 часот во КСП Центар -Јадро во Скопје, како дел од проектот „Кадри на ранливост“, ќе се одржи работилница со Експресивна Арт Терапија насловена...

Свет 15.05.24 | 17:30

Ова е моментот кога словачкиот премиер е застрелан со неколку куршуми во градите и стомакот

Извршен е атентата врз премиерот на Словачка, Роберт Фицо. Тој бил застрелан со огнено оружје откако по седница на владата излегол да отпоздрави на граѓаните. Според...

Музика 15.05.24 | 17:23

FAME’S Institute Unplugged Session во КОТУР

Петтото издание на FAME’S Institute Unplugged сесиите ќе се одржи денес со почеток во 20:00 часот во „Котур“. На овој уникатен концерт ќе имате прилика за првпат да слушнете класична...

Свет 15.05.24 | 17:19

Се противеше на испраќањето оружје во Украина: Словачкиот премиер застрелан во градите и стомакот

Премиерот на Словачка Роберт Фицо, денеска бил застрелан во Хандлова, каде што се одржувала седницата на владата. Според првичните информации, Фицо по седницата излегол...