среда, 15 мај 2024
Македонија 15.05.24 | 23:04

Мицкоски го осуди нападот врз словачкиот премиер, Роберт Фицо

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најстрого го осуди атентатот врз словачкиот премиер, кој моментално се бори за живот откако најмалку три куршуми завршија...

Македонија 15.05.24 | 22:53

Битиќи: Останувам во СДСМ

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи на социјалните мрежи ги демантира шпекулациите дека одлучил да премине во Влен. Ги повикувам медиумите како и политичките...

Вести 15.05.24 | 22:49

Атентаторот не се согласувал со владината политика на Фицо

На снимка од сослушувањето, овјавена на социјалната мрежа Х, човекот кој пукаше во словачкиот премиер, Роберт Фицо, словачкиот писател Јурај Цинтула вели дека тоа го...

Македонија 15.05.24 | 22:31

Тоа е добар почеток: Меџити го пофали Мицкоски дека и покрај тоа што добил 58 пратеници дошол во штабот на „Влен“

Членовите на работната група која ќе ги води преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за формирање на парламентарно мнозинство се веќе номинирани, соопшти лидерот на Демократското...

Македонија 15.05.24 | 22:16

Потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи, ќе премине во ВЛЕН

Се уште актуелниот вицепремиер за економија, Фатмир Битиќи, кој најави оставка од позицијата потпретседател на СДСМ по дебаклот на претседателските и парламентарните...

Црна хроника 15.05.24 | 22:05

Посебни мерки за Палевски во скопскиот затвор: Нема да биде во контакт со другите затвореници, ќе му се проверува храната што ја јаде

Со конвој од четири возила, Љупчо Пачевски Палчо вечерва беше спроведен во Истражниот затвор Шутка. Во Македонија пристигна со редовен лет на Туркиш Ерлајнс. Слета на...

Свет 15.05.24 | 21:54

Критична е состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо

Словачкиот министер за одбрана Роберт Калинак изјави дека премиерот Роберт Фицо се уште е на операција и се бори за живот. Калинак додава дека неговото здравје е „навистина...

Свет 15.05.24 | 21:45

Силјановска: Грозоморен напад врз словачкиот премиер, се молиме за негово здравје

И македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова реагираше на веста за атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо. Бев длабоко шокирана кога ја слушнав...

Црна хроника 15.05.24 | 21:37

МВР потврди дека Палевски е екстрадиран и пренесен е во затворот „Шутка“

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска (15.05.2024) полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР во соработка...

Црна хроника 15.05.24 | 21:27

Министерството за правда изрази голема благодарност до Турција за екстрадицијата на Палевски

Министерството за правда и министерот Кренар Лога изразуваат голема благодарност до турските власти, особено до министерот за правда на Република Турција, Јилмаз Тунч...

Црна хроника 15.05.24 | 21:19

Со четири полициски возила, без вклучени ротации, Љупчо Палевски – Палчо спроведен во „Шутка“

Љупчо Палевски Палчо (59) вечерва со четири полициски возила, без вклучени ротации, е спроведен во Истражниот затвор во Шутка, откако претходно слета на Меѓународниот...

Црна хроника 15.05.24 | 21:09

Љупчо Палевски слетал на скопскиот аеродром, ќе биде пренесен во затворот „Шутка“

Љупчо Палевски-Палчо, првообвинет за киднапирање и двојно убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски е екстрадиран во Македонија. Вечерва тој...

Македонија 15.05.24 | 20:58

„Њујорк Тајмс“ објави репортажа од Македонија за злоупотребите при вработувањето според етничкиот „балансер“

Светскиот весник број еден „Њујорк Тајмс“ објави текст за злоупотребите на етничкиот балансер при вработувањето во јавниот сервис во Македонија. Во текстот насловен...

Фудбал 15.05.24 | 20:45

Рудигер и Гундоган потврдени во составот на Германија за Еуро 2024 година

Играчот од средниот ред на Барселона, Илкај Гундоган и дефанзивецот на Реал Мадрид, Антонио Рудигер, се следните две имиња во германската репрезентација за Европското...

Балкан 15.05.24 | 20:33

На молотовите коктели кои Коста планирал да ги фрли пронајдена ДНК од мајката

Денеска продолжи судењето за масовното убиство во ОУ „Владислав Рибникар“ кое го изврши малолетниот Коста Кецмановиќ, а  беше сослушана неговата мајка Миљана. На...

Балкан 15.05.24 | 20:31

Почина мајката на осомничениот за убиството на малата Данка

Ненадејно почина мајката на осомничениот за убистото на двегодишната Данка Илиќ во селото Злот кај Бор во Србија. Како што објавуваат српските медиуми, во соседството...

Естрада 15.05.24 | 20:23

Николина Пишек се всели во стан од 1,7 милиони евра

Водителката Николина Пишек  се всели во својата луксузна вила во загрепско Шестине, која ја купи со нејзиниот покоен сопруг Видој Ристовиќ. Нејзината вила е вредна...

Останати спортови 15.05.24 | 20:02

Иванишевиќ: Кога го тренираш Ноле ти требаат добри апчиња за спиење

Кога го тренираш Новак Ѓоковиќ, сè друго освен освојување титула на кој било турнир е неуспех. Тоа е голем притисок за справување. Новак е многу „захтевен“. Секој ден...

Балкан 15.05.24 | 19:44

Сопствениците скокаа во морето да си ги спасат јахтите

Пожарникарите реагирale брзо и храбро со околу 15 лица и четири возила и веднаш тргнаа на раздвојување на зафатените пловни објекти и гаснење на пожарот на јахтите во...

Свет 15.05.24 | 19:38

Блинкен најави нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, за време на потпишувањето на билатерален безбедносен договор во Киев изјави дека украинскиот претседател, Володимир...