четврток, 25 април 2024
Македонија 25.04.24 | 23:26

Мицкоски го предвиде резултатот во првиот круг

На социјалните мрежи кружи видео од телевизиско гостување на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во кое тој го прогнозира исходот на првиот круг од претседателските...

Македонија 25.04.24 | 22:55

Сајковски: Докажавме дека Македонија не толерира некој да ја тероризира

Вчера докажавме дека само заеднички, единствени како никогаш досега можеме да успееме. Можеме да успееме заеднички и да прегазиме секој противник, секој оној којшто...

Македонија 25.04.24 | 22:38

Мицкоски: Ова е цунамито кое се крева и кое ќе се удри од главата на оваа власт

Над 180 илјади разлика е доволен показател за само едно, народот е на нозе и народот се крена против оваа власт, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на...

Македонија 25.04.24 | 22:07

Љуљзим Фаризи: Коалиција сите на една страна против ВМРО-ДПМНЕ не е можна

Политичкиот аналитичар Љуљзим Фаризи му одржа политички лекции на проопозицискиот новинар Љубиша Николовски на тема избори и калкулациите за вториот круг. Коалиција...

Балкан 25.04.24 | 21:43

Голема дипломатска победа на Србија: Одложено гласањето во ОН за Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Генералното собрание на ОН требаше да гласа за резолуцијата за геноцидот во Сребреница на 2 мај, но гласањето е одложено. Оваа информација ја потврди и амбасадорот на...

Сервиси 25.04.24 | 21:24

Само во Македонија воз чека да помине автомобил

На социјалните мрежи кружи видео од железнички премин во Македонија.Секаде во светот кога возот поминува рампата се спушта за автомобилите. Е во оваа наша чудесна Македонија...

Македонија 25.04.24 | 21:02

Ковачевски: Граѓаните треба добро да размислат како ќе влијае на нашата иднина ако десничарска партија добие преголема моќ

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски од Сарај порача дека ја прифаќа силната порака која на вчерашниот изборен им ја испратија граѓаните. Знаеме дека изборите на 8-ми...

Македонија 25.04.24 | 20:26

Koвачки: Мора да се стави крај на крадењето и распродавањето на државата

Резултатот од првиот круг на претседателски избори е одговор на криминалните политики и предавањето на ДУУ, разликата е поголема од гласовите кои ги доби Стево Пендаровски....

Македонија 25.04.24 | 20:11

Мицкоски до СДСМ и Ковачевски: Нека не ве чуди што ве снајде вчера, јас ќе ви одговорам, ве снајде народ

Мириса на промени, бранот започна и нема запирање. Она што го говорев кога дојдов тука пред некоја недела, стана вистина. Народот не сака да биде под јаремот на 100тина...

Македонија 25.04.24 | 20:05

Сајкоски: Да се обединиме за заедничка Македонија

Ѓорѓија Сајкоски, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 5 на денешниот митинг во рамките на претседателската и парламентaрната кампања во Струга потенцираше...

Македонија 25.04.24 | 19:51

Тошковски: На постоечкиот објект на СВР треба да биде изграден подземен паркинг и парк кој ќе биде место за рекреација на Охриѓани

Mинитерот за внатрешни работи Панче Тошковски денеска беше во Охрид заедно со лидерот Христијан Мицкоски.Тие извршија увид на зградата на СВР која ќе биде дислоцирана. Дислокација...

Вести 25.04.24 | 19:34

Навистина е дон: Анчелоти го поздрави останувањето на Чави на клупата на Барса

ренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, ја прокоментира одлуката на Чави да продолжи да работи во Барселона. Претседателот на каталонскиот клуб, Жоан Лапорта, најави...

Црна хроника 25.04.24 | 19:22

Таткото на убиената Вања оди во домашен притвор, одлучи Врховниот суд

Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска, ќе излезе од Истражниот затвор Скопје во Шутка и мерката притвор наместо во затвор ќе ја издржува во домашни...

Македонија 25.04.24 | 19:17

Хајредини прашува: Што ќе се случи ако Македонците се обединат?

Професорот Џевдет Хајдерини  на Фејсбук ги коментира повиците на некои структури во Косово и Албанија кои ги повикуваат македонските Албанци да се обединат   Некои...

Свет 25.04.24 | 19:04

Британскиот премиер им најде чаре на азилантите-ќе ги праќа во Руанда

Британскиот крал Чарлс даде согласност за законите кои се клучни за планот на премиерот Риши Сунак да испрати баратели на азил во Руанда. Кралската согласност е последната...

Балкан 25.04.24 | 18:50

Поддршка од Илир Мета: Победата на професорката Силјановска Давкова ќе биде уште поубедлива

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на опозициската Партија на слободата, Илир Мета, „воодушевен е од изборниот резултат на ВМРО ДПМНЕ“. Изборниот резултат...

Македонија 25.04.24 | 18:36

ВО ЖИВО: ДИК ги соопшти конечните резултати


Македонија 25.04.24 | 18:27

Мицкоски: Просторот на СВР Охрид ќе се уреди со убав парк, а подземно ќе има катна гаража

Денеска на покана на министерот и градоначалникот сум во Охрид, да дадам и јас лично поддршка на проектот кој тие двајца го најавија дека тоа ќе биде еден од приоритетите...

Фудбал 25.04.24 | 18:06

Нагелсман тврди дека не му е лут на Баерн што го отпуштиле

Селекторот на Германија, Јулијан Нагелсман е категоричен дека неговата одлука да остане на чело на националниот тим наместо да се врати во Баерн Минхен нема никаква...

Македонија 25.04.24 | 17:49

СДСМ излезе од дупката: Шокот од поразот ќе го лечи во Сарај и Чучер Сандево

По еден долг од убедливиот пораз СДСМ и Коалицијата за европска иднина денеска ќе бидат со граѓаните на Сарај и Чучер Сандево Караванот го предводи претседателот на...