недела, 25 февруари 2024
Македонија 25.02.24 | 22:31

Да стигнеш од Македонија до Италија, пред ДУИ и СДСМ беше нормална вест, денеска тоа стана патен ризик

До Италија со пасош Република Македонија. Еве во каков ризик и понижување Бујар, Маричиќ и Талат ги турнаа македонските државјани кои неодложно мораат да патуваат во...

Сервиси 25.02.24 | 22:28

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, поизразен долж Повардарието....

Свет 25.02.24 | 22:22

Градоначалникот на Лондон повика на заплена на имотот на Русите поврзани со Путин

Градоначалникот на Лондон Садик Кан ја повика британската влада итно да донесе одлуки за заплена и продажба на имот во сопственост на Руси поврзани со рускиот претседател...

Свет 25.02.24 | 22:19

Русите објавија што пронашле во Авдеевка

Руските војници заплениле оружје и муниција на НАТО, како и сателитски терминали Старлинк во хемиската фабрика Авдеевка, се вели во новото видео објавено од Министерството...

Интима 25.02.24 | 22:11

Како правилно се одржува вагинална хигиена

Секоја жена се прашува кое средство е најдобро за одржување вагинална хигиена. Сите сме слушнале дека доволно е само вода, но дали тоа навистина е така? Дали треба да...

Кујнски тефтер 25.02.24 | 22:01

Никогаш не додавајте ги овие пет намирници во вашето смути!

Кога ви треба закуска што е брза, лесна за носење во движење и преполна со хранливи материи, смути е одличен избор, особено ако можете да го направите дома и имате поголем...

Психологија 25.02.24 | 21:53

Што навистина ги привлекува мажите?

Ако мислите дека го пали само секси долна облека, црвен кармин, високи потпетици, големи гради… се лажете… Истражувањата покажаа дека мажите ги привлекуваат и некои...

Останати спортови 25.02.24 | 21:50

Млад српски ММА борец убиен со нож во Белград

Во напад со нож трагично загинал Стефан Савиќ (23), репрезентативец на Србија во ММА и освојувач на бронзен медал на Светското првенство. Нешто по полноќ, на аголот од...

Свет 25.02.24 | 21:40

Во руски напад загина командант на артилеријата на вооружените сили на Украина

Во близина на градот Купјанск, во напад на руската армија загинал заменик-командантот на 44-та одвоена артилериска бригада на вооружените сили на Украина, потполковник...

Свет 25.02.24 | 21:38

Зеленски: Украина има план за контраофанзива

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина има план за нова контраофанзива, притоа додавајќи дека во моментов не гледа можност за преговори...

Свет 25.02.24 | 21:27

Земјотрес во Турција

Земјотрес се случи во неделата во турската провинција Измир во близина на одморалиштето Кушадаси, нема извештаи за штета, соопшти Управата за управување со катастрофи...

Македонија 25.02.24 | 21:25

Таравари: Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција

Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција, туку предлог, идеја за која бараме да се дискутира и да се отвори поширока...

Македонија 25.02.24 | 21:15

Македонскиот врвен готвач на крузер остана без работа поради хаосот со пасошите: Јас не знам дека некоја друга земја го има направено ова на својот народ

Македонскиот готвач Виктор Настески, кој работеше како шеф на кујна (Executive Chef) на крузер за бродската копанија „P&O Cruises“, остана без работа поради проблемите со македонските...

Свет 25.02.24 | 21:03

Папата Франциск повика на дипломатско решение на војната во Украина

„Толку многу жртви, толку многу ранети, толку многу уништувања, болка и солзи во период кој ужасно се одолговлекува и на кој не му се гледа крајот. Оваа војна не само...

Кујнски тефтер 25.02.24 | 20:52

Пита со сирење што лесно се приготвува, а вкусот е фантастичен

Оваа совршена пита од готови кори се приготвува за миг. Идеална е кога немате многу време, па сакате да направите нешто набрзина. Состојки: 500 г готови кори 3 јајца (за...

Свет 25.02.24 | 20:47

Средба на европските лидери за Украина утре во Париз

Околу 20 шефови на држави и влади, главно европски, утре ќе одржат состанок во Париз за да го потврдат своето единство и поддршка за Украина, земја во многу тешка ситуација...

Свет 25.02.24 | 20:41

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека офанзивата во Рафа, дури и ако биде одложена поради прекинот на огнот, ќе му овозможи на Израел да биде на...

Свет 25.02.24 | 20:39

Талибанците им забранија на медиумите да примаат повици од девојки во програма

Талибанската полиција во источната авганистанска провинција Хост им забрани на локалните радио и телевизиски канали да примаат телефонски повици од девојчиња, наведувајќи...

Балкан 25.02.24 | 20:28

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Грчките земјоделци од северниот дел на земјата, вечерва го блокираа преминот Евзони (Богородица) кон Македонија за влез на товарни возила. Веста за МИА ја соопшти...

Естрада 25.02.24 | 20:25

Почина Кенет Мичел, актерот е соочуваше со тешка болест во последните пет години

Американскиот актер Кенет Мичел почина на 50-годишна возраст. Неговото семејство ја соопшти тажната вест на социјалните мрежи. „Со тешко срце ве известуваме дека Кенет...