Земјотрес се случи во неделата во турската провинција Измир во близина на одморалиштето Кушадаси, нема извештаи за штета, соопшти Управата за управување со катастрофи (AFAD).

Земјотресот се случил околу 20.09 часот по локално време, изворот се наоѓал во близина на одморалиштето Кушадаси во Егејското Море на длабочина од околу 7,7 километри и јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала, пренесува РИА.

Од друга страна, сеизмолозите од опсерваторијата Кандили известија дека изворот се наоѓа на длабочина од околу седум километри, а ја процениле јачината на земјотресот на 3,7 степени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.