Во близина на градот Купјанск, во напад на руската армија загинал заменик-командантот на 44-та одвоена артилериска бригада на вооружените сили на Украина, потполковник Игор Јарошенко

Неговата смрт е потврдена во областа Емилчински во регионот Житомир, од каде што и потекнува офицерот.

Јарошенко се бори во редовите на украинската армија опд 2014 година, а неодамна неговите единици биле стационирани во регионот Харков, каде што командувал со артилеријата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.