четврток, 7 декември 2023
Свет 07.12.23 | 22:56

Шолц носеше еврејска капа, запали свеќа за Ханука: Веднаш ослободете ги сите заложници

Олаф Шолц изрази „солидарност“ со Евреите на почетокот на Ханука и стана првиот германски канцелар што во Берлин запали огромна менора, деветокрак свеќник. Два месеци...

Црна хроника 07.12.23 | 22:45

Николоска: Не верувам дека некој може да го издаде своето дете, но кога го видов таткото со палците…

Професорката од Факултетот за безбедност Светлана Николоска во „Клик Плус“ се произнесе за случајот со убиството на Вања и на Панче. Николоска кажа дека не верувала...

Свет 07.12.23 | 22:39

Во Германија годинава не се очекува гласање за буџетот за 2024 година

Германскиот парламент нема да има време да гласа за буџетот на земјата за 2024 година пред крајот на годината, му напиша висок пратеник од Социјалдемократите (СПД) на канцеларот...

Свет 07.12.23 | 22:28

СЗО испорача материјали за две болници во јужна Газа, прв пат по 29 ноември

Светската здравствена организација (СЗО) успеа да испорача залихи на две болници во јужниот дел на Газа кои не добиле никакви породувања од 29 ноември, според генералниот...

Македонија 07.12.23 | 22:07

На изборите во 2024 ќе победи СДСМ со коалицијата, јас премиер, а до 2028 ќе влеземе во ЕУ,убеден е Ковачевски

Претседателот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски во интервјуто за емисијата „360 степени“ на МРТ 1, говореше и за претстојните избори претседателски и парламетарни...

Македонија 07.12.23 | 21:36

Ковачевски: Судската власт е целосно независна, за сè треба да има одговорност

Владеењето на правото треба да биде врвен приоритет и владеењето на правото треба да важи за секого, порача претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар...

Македонија 07.12.23 | 21:29

Османи: Нема друг пат до ЕУ освен уставните измени, побитно е јавноста да ја придобиеме отколку опозицијата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека не треба да се дига раце од уставните измени кои се услов за продолжување на преговорите со ЕУ и отворање на...

Македонија 07.12.23 | 21:20

Не биле скарани: Ковачевски при посетата на Струмица не се сретнал со Заев поради набиена агенда

Премиерот и лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски, вели дека при неговата последна посета на Струмица не се сретнал со неговиот претходник, Зоран Заев, бидејќи...

Македонија 07.12.23 | 21:10

Ковачевски: Пендаровски влегува во прифилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ и коалицијата

СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април 2024 година ќе го бира преку дефинирана процедура, најдемократски – вели премиерот и претседател...

Балкан 07.12.23 | 20:56

Словенија ги проширува граничните контроли со Хрватска и Унгарија

Словенечката влада ја продолжи привремената контрола на внатрешните граници со Хрватска и Унгарија за уште 12 дена, до 21 декември, со цел спречување на тероризам, екстремизам...

Балкан 07.12.23 | 20:36

За ова сите зборуваат: Знаевте ли дека Лорд Волдеморт е Србин, прашува Вучиќ

Александар Вучиќ на својот профил на ТикТок објави видео во кое ги прашува своите следбеници дали знаат дека Лорд Волдеморт, измислен лик од серијата романи за „Хари...

Црна хроника 07.12.23 | 20:26

Приведен разбојник во Аеродром, со закана одзел пари од аптека

На подрачјето на Аеродром вечерва е приведен 28 годишен скопјанец Н.Н. поради сомнение дека вечерва во 17:30 часот со закана од аптека на подрачјето на Аеродром, со закана...

Црна хроника 07.12.23 | 20:13

Констатирани тешки телесни повреди кај малолетничката која вечерва беше удрена од возило на бул. „Србија“

Констатирани се тешки телесни повреди кај малолетното девојче кое вечерва беше удрено од воизло кај бензинската пумпа „Лукоил“, на булевар „Србија“ во Општина Аеродром,...

Калеидоскоп 07.12.23 | 19:57

Прво и најважно е здравјето, па потоа се ќе си дојде на свое место: Боки 13 ја објави првата фотографија од слобода

Една недела откако доби прекин на затворската казна, Бојан Јовановски познат како Боки 13 ја објави првата фотографија на социјалните мрежи. Боки 13 се фотографираше...

Македонија 07.12.23 | 19:44

Сајкоски: Изборите се лесни кога се има тим кој е силно мотивиран!

Изборите се лесни кога се има тим кој е силно мотивиран!, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски. Заедно со организационите секретари сме и повеќе...

Скопје 07.12.23 | 19:38

Стигнаа резултатите од обдукцијата: Познати се причините од што угина жирафата Флопи

Малиген тумор на црниот дроб и метастази на белите дробови се причините за угинувањето на жирафата Флопи, велат официјалните резултати од обдукцијата што денеска ги...

Црна хроника 07.12.23 | 19:34

Прегазено малолетно девојче на булевар „Србија“, итно пренесено во болница

На булеварот „Србија“ вечерва е прегазено малолетно девојче, кое веднаш e пренесено во болница. Несреќата се случи кај бензинската пумпа „Лукоил“. Засега нема информации...

Свет 07.12.23 | 19:28

Мадрид протера двајца вработени во американската амбасада за поткуп на разузнавачи

Шпанија дискретно протерала најмалку двајца вработени во американската амбасада обвинети дека подмитувале шпански разузнавачи во замена за државни тајни, објави...

Сервиси 07.12.23 | 19:15

Пак трупа снег: Забрана за тешки товарни возила на планинскиот превој „Ѓавато“

На магистралниот пат А-3, Битола-Ресен, на планинскиот превој „Ѓавато“, поради обилни врнежи на снег и задржување на истиот на коловозот, вечерва воведена е забрана...

Балкан 07.12.23 | 19:01

Приштина избрана за Европски град на спортот за 2024 година

Градоначалникот на Приштина, Прпарим Рама, од пригодна церемонија во седиштето на Европскиот парламент во Брисел, објави дека косовската престолнина е избрана за „Европски...