Светската здравствена организација (СЗО) успеа да испорача залихи на две болници во јужниот дел на Газа кои не добиле никакви породувања од 29 ноември, според генералниот директор на организацијата.

Денес СЗО достави и материјали за помош при траума и итна нега на Европската болница Газа и медицинскиот комплекс Насер во јужна Газа за да ги покрие потребите на 4500 пациенти, рече генералниот директор на СЗО, д-р Тедрос Аданом Гебрејезус во објава на платформата на социјалните мрежи X.

Шефот на СЗО го истакна штетното влијание на „интензивните борби“ во јужниот дел на Газа, велејќи дека борбите го отежнуваат пристапот , бидејќи „сè повеќе не може да се спроведат какви било здравствени операции“.

Ова беше прва мисија за испорака од 29 ноември, додаде Тедрос.

Од вторникот, израелските одбранбени сили се вклучени во „интензивни битки“ со борците на Хамас во градот Кан Јунис во јужниот дел на Газа.

Видеото до кое дојде денеска новинската агенција Ројтерс покажува дека голем број повредени Палестинци брзаат во болницата Насер во Газа по налетот на израелските напади, објави Си-Ен-Ен.

Гебрејезус повтори дека неговата организација останува „екстремно загрижена“ за илјадниците „пациенти и здравствени работници“ во Газа, нагласувајќи дека единствениот начин да се заштитат е со итно спроведување на прекин на огнот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.