Ознака: помош
Скопје 26.03.20 | 11:49

50.000 евра од Скопје за Загреб

Градот Скопје ќе донира 50.000 евра помош за Загреб, кој деновиве беше погоден од серија земјотреси. Градот Скопје, како град на солидарноста и како збратимен град со Загреб,...

Македонија 25.03.20 | 20:54

Вархеји во писмо до Спасовски: Определивме првична финансиска помош и ги утврдуваме начините за ублажување на социо-економските последици од кризата со коронавирусот

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата, Оливер Спасовски дека...

Здравје 24.03.20 | 17:07

Да помогнеме, потребни се средства за матерјали: „Паметни дечки принтаат на ЗД принт визири за докторите низ Македонија“

Поради недостатокот на заштитна медицинска опрема некои паметни дечки принтаат на ЗД принт визири за докторите низ Македонија. Веќе имаат произведено и дистрибуирано...

Свет 23.03.20 | 19:54

Имаме различни планини и реки, но делиме исто Сонце, Месечина и небо: Јапонија прати помош со стихови за Кина

Кога Кина беше најпогодена од коронавирусот, Јапонија испратила медицинска помош во Кина, а на секоја од кутиите стоела порака, извадок од стара кинеска поезија: “We...

Свет 23.03.20 | 18:54

Со воени авиони стигна помош од Русија за Италија за борба против коронавирусот

Руската војска достави камиони полни со опрема во Италија, нацијата со најголем број жртви од пандемијата на вирусот ковид-19. На снимките што ги објави руското министерство...

Скопје 23.03.20 | 18:27

Трајановски: Го повикувам Шилегов да побара помош од збратимениот кинески град Нанчанг

Поранешниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски преку својот Фејсбук профил апелира до градоначалникот Петре Шилегов да побара помош од збратимениот кинески...

Сервиси 23.03.20 | 16:41

СКТМ: Владата да субвенционира, патниците да добијат ваучер за патување на една година

Не сакаме да предизвикаме паника, туку бараме реално решение за туристичките агенции, бидејќи овој сектор е веќе во колапс, велат од Стопанската комора за турзам...

Свет 23.03.20 | 11:14

Чешка и Полска заплениле помош од Кина за Италија

Чешка и Полска запреле пратка од Кина итно потребна медицинска опрема за Италија, држава која е тешко погодена од Ковид-19 на европско тло, објави италијанскиот весник...

Балкан 21.03.20 | 23:31

Вучиќ ја пречека помошта од Кина, на пакетите пишува: Челични пријатели, го делиме и доброто и злото!

Најголемиот авион на српската флота „ербас А330“ слета вечерва во Србија со помошта пратена од Кина, пренесуваат српските медиуми. Кина испрати медицински апарати,...

Твитови 21.03.20 | 21:48

Вучиќ шизо ваков онаков ја нареди со браќата Кинези

Вучич шизо ваков онаков ја нареди со брача Кинези. Еве и ја ти аплаудирам психо. Вучич шизо ваков онаков ја нареди со брача Кинези. Еве и ја ти аплаудирам психо 👏 https://t.co/TqYwvNe2kd —...

Балкан 20.03.20 | 09:04

Албанската Влада со 370 милиони американски долари ќе му помага на здравството, бизнисот и лицата во социјален ризик

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа го претстави планот на Владата од седум точки за потребите за финансирање на оние кои се директно погодени во нивната економија поради...

Економија 18.03.20 | 13:13

Мицкоски побара ослободување на фирмите за плаќање на придонеси за вработени, замрзнување на обврските кон банките и државата

Веднаш по прогласување на вонредна состојба да се донесат владини одлуки со законско дејство. Потребно е замрзнување на обврските на компаниите кон државата, чија што...

Економија 18.03.20 | 13:03

Мицкоски: Помошта на Владата е недоволна и смешна, се губат 110 милиони евра, а Владата дава само 5

На денешната прес-конференција претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во делот за економијата бара мерки со кои веќе сериозно се доцни. Ќе се осврнам на оваа...

Свет 16.03.20 | 18:54

ММФ: Подготвени сме за заеми од 1.000 милијарди долари, подготвени за отпишување и долгови

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска објави дека е подготвен да мобилизира 1.000 милијарди американски долари заеми за земји што тешко се справуваат со епидемијата...

Здравје 16.03.20 | 13:02

Kлиниката за психијатрија ќе организира телефонска поддршка болните од КОВИД-19, за возарасни во самоизолација, за родители на мали деца

Универзитетската клиника за психијатрија – Скопје ги информира граѓаните дека во наредниот период, во врска со новонастанатата ситуација со КОВИД -19, ќе организира...

Балкан 15.03.20 | 20:13

Камионџиите кои чекаат на италијанско-словенечката граница добија храна и вода

Камионџиите кои чекаат на италијанско-словенечката граница добија вода и храна која им ја обезбеди македонската амбасада во Словенија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Една...

Скопје 15.03.20 | 12:55

Мобилен тим купува храна и лекови за стари и изнемоштени лица во Центар

Поради новонастаната ситуација, а со цел да не остваруваат непосреден контакт со останати лица и да се изложуваат на дополнителна опасност, сите возрасни лица над 60...

Македонија 14.03.20 | 15:05

Броеви за помош на граѓаните затекнати на граничните премини и аеродороми

Во рамките на Министерството за надворешни работи е формирано координативно тело за помош и поддршка на македонските државјани кои се наоѓаат затекнати на граничните...

Економија 14.03.20 | 12:52

Владата ќе им помогне на стопанствениците ако има потреба

Имаме на располагање финансиски средства во Буџетот и кога ќе процениме дека на одредена категорија стопанственици треба да се помогне, ќе се излезе во пресрест, без...

Економија 13.03.20 | 09:52

Бизнисот бара помош, Спасовски врати дека профитот не е поважен од здравјето

Ситуација со корона вирусот на нозе ги крена сите. И додека на еден фронт се води битка за спречување на ширење на заразата, преку превенитивни мерки наложени од страна...