Ознака: помош
Македонија 15.09.21 | 21:12

ЕП ја одобри ИПА III: 14,2 милијарди евра за земјите кандидати како помош за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

Европскиот парламент даде зелено светло за новата верзија на претпристапниот инструмент за финансирање, чија цел е да им помогне на седум земји подобро да се подготват...

Македонија 15.09.21 | 11:34

ЕУ со помош за најпогодените од пожарите во Македонија

Европската Унија ќе обезбеди 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените семејства и на оние кои беа во првите редови на борбата со пожарите кои...

Балкан 09.09.21 | 11:02

Безбедносните сили на Косово понудија помош за Тетово

Министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај ги понуди сите капацитети на Безбедносните сили на Косово (ФСК) за помош на Тетово и на сите кои имаат потреба по големиот...

Здравје 23.08.21 | 22:44

Овој човек организирал многу хуманитарни акции, сега нему треба да му помогнеме

Небојша Додевски – Грицко е добропознат скопски лик, кој долги години готвеше и делеше бесплатна храна на плоштадот Македонија за најзагрозените случаи. Со неговата...

Економија 20.08.21 | 15:10

Седум предлог-мерки доставени до Битиќи, Бектеши и Филипче: Стопанската комора бара поддршка за туристичко-угостителскиот сектор

Стопанската комора на Македонија доставила седум предлог-мерки за поддршка на туристичко-угостителскиот сектор до кабинетите на вицепремиерот Владата Битиќи, министрите...

Калеидоскоп 17.08.21 | 13:29

Апел за помош на Благица, која пред 9 година донирала бубрег на синот, а сега и е потребна операција во Турција

Илија Стамков бара финансиска помош за спас на неговата мајка, која пред девет години му го спасила нему животото со тоа што му донирала бубрег. Како што вели Стамков...

Македонија 11.08.21 | 21:27

Амбасадорката Кејт Мари Брнз во ЦУК на средба со Ангелов и членовите на Главниот штаб за управување со кризи

Денеска попладне во ЦУК, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, оствари средба со Амбасадорката на САД, Н.Е. Кејт Мари Брнз. Целта на средбата...

Македонија 09.08.21 | 14:36

Нов тим бугарски пожарникари доаѓа во Пехчево

Нов тим од девет пожарникари од Смолјан замина за Република  Македонија за да помогне во гаснењето на пожарите, јави дописникот на МИА од Софија. Првите четири тима...

Македонија 07.08.21 | 14:14

Романскиот воен авион Ц-27 Спартан се вклучува во борбата со пожарите

Авионот Ц-27 Спартан на романското Воено воздухопловство, кој е специјализиран за гаснење пожари и има капацитет од дејствување со шест тони вода врз пожарите, пристигна...

Македонија 06.08.21 | 21:04

И Романија ни испраќа авион за гаснење пожари

По писмено барање на министерката за одбрана Радмила Шекеринска до нејзиниот романски колега Николае Јонел Чука за итна помош во справувањето со пожарите, Романија...

Македонија 06.08.21 | 20:43

УМС на ВМРО-ДПМНЕ помогнаа на доброволците кои ги гаснат пожарите во Пехчево и Делчево

Со пакети храна и потребни намирници денеска младите од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Берово ги посетија доброволците кои се вклучени во гаснењето на пожарите...

Македонија 06.08.21 | 16:19

Јанев: Намерно пративме бугарски пожарникари во Македонија за да не дозволат огнената стихија да се прошири

Пожарите се под контрола, но тоа не треба да нe успокои. Мора да бидеме будни бидејќи опасноста е близу. Ова го изјави техничкиот бугарски премиер Стефан Јанев. Во врска...

Македонија 06.08.21 | 13:55

Вулин: Ќе останеме колку што е потребно за да им помогнеме на македонските граѓани во борбата со пожарите

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, изјави дека српската помош за гасењето на пожариите во Македонија ќе трае колку што е потребно за да им се...

Македонија 06.08.21 | 12:59

Градоначалникот на Штип бара помош: Пожарот се движи силно кон Доброшани, имаме потреба од хеликоптер

Градоначалникот на општина Штип, Сашко Николов во текот на денов информираше за огнената стихија во тој регион од земјата. Во текот на ноќта, ветерот донесе еден позитивен...

Македонија 06.08.21 | 09:56

Од Австрија пристигна конвој од 16 возила, 24 камиони, амбулантно возило и 136 лица за гасење на пожарите

Рано изутринава пристигна првата група од конвојот на Австрија со тимовите за заштита од пожари составена од 60 припадници и 20 возила, додека втората група се очекува...

Македонија 05.08.21 | 23:03

Трифонов за помошта околу пожарите: Прекрасно е што ѝ помагаме на Ceверна Македонија, но каде води тоа?

Ситуацијата со пожарите на Балканот е крајно комплицирана. Прекрасно е да се има добри соседи кои можат да одговорат на помош кога е потребно. Прекрасно е да се биде...

Македонија 05.08.21 | 14:58

ЕУ ќе испрати опрема и помош за справување со пожарите во Македонија

Eврокомесарот за хуманитарна помош и кризен менаџмент, Јанез Ленарчиќ, најави дека ЕУ ќе испрати опрема и помош за справување со пожарите во Македонија. ЕУ испраќа дополнителни...

Македонија 04.08.21 | 17:06

Крици за помош од пехчевското село Умлена: Огното е пред селото! Помош бара и општина Берово

Огнените јазици кои беснеат во Пехчевско се на праг да го проголтаат селото Умлена. Селаните од ова пехчевско село молат за помош и споделуваат снимки од ужасот. Цела...

Свет 04.08.21 | 15:19

ЕУ денеска го активира механизмот за цивилна заштита за поддршка на земјите од Медитеранот и од Западен Балкан зафатени со шумски пожари

Европската Унија денеска го активира механизмот за цивилна заштита преку кој ја мобилизира поддршката за земјите од Медитеранот и од Западен Балкан, кои се зафатени...

Македонија 04.08.21 | 14:27

Пехчевци бараат помош за пожарот: Не можеме сами, ни треба помош

Цела ноќ гори пожар на потегот помеѓу македонските градови Делчево и Пехчево. МОМЕНТАЛНО СЕ СЛУЧУВА ОВА ВО БЛИЗИНА НА ПЕХЧЕВО НЕ МОЖЕМЕ САМИ , НИ ТРЕБА ПОМОШ ПЕХЧЕВЦИИИИ…....