Ознака: СЗО
Здравје 14.09.22 | 17:46

Долго ги чекавме овие вести: СЗО тврди дека на повидок е крај на пандемијата!

Светот никогаш не бил во подобра позиција да стави крај на пандемијата на Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...

Свет 05.09.22 | 09:53

СЗО следи случаи на „мистериозна пневмонија“ во Аргентина, има тројца починати

Светската здравствена организација (СЗО) следи неколку случаи на пневмонија од непознато потекло во Аргентина, каде што досега се регистрирани три смртни случаи. Панамериканската...

Свет 04.09.22 | 09:38

Непозната болест доаѓа од Аргентина, СЗО ги следи заболените и смртните случаи

Светската здравствена организација (СЗО) следи неколку случаи на пневмонија од непознато потекло во Аргентина, каде досега се регистрирани три смртни случаи. Десет...

Свет 25.08.22 | 22:16

Од почетокот на годината имало над милион смртни случаи од Ковид-19: СЗО бара засилување на вакцинацијата во сиромашните земји

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека пандемијата на Ковид-19 усмртила еден милион луѓе во светот само од јануари. Организацијата ги повика владите да...

Здравје 27.07.22 | 10:21

Нови истражувања за потеклото на Ковид-19

Светската здравствена организација минатиот месец препорача научниците да продолжат да ги истражуваат сите можни извори на пандемијата Ковид-19, вклучително и лабораториските...

Свет 25.07.22 | 19:06

СЗО прогласи глобална здравствена вонредна состојба поради епидемијата на мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална здравствена вонредна состојба поради епидемијата на мајмунски сипаници. Оваа класификација е најголемото...

Здравје 23.07.22 | 16:58

СЗО прогласи глобална вонредна состојба поради ширењето на мајмунските сипаници

Светската здравствена организација прогласи глобална вонредна состојба поради ширењето на мајмунските сипаници, откако ризикот во Европа беше опишан како „висок“,...

Свет 22.07.22 | 19:26

СЗО: Во пожарите во Португалија и во Шпанија загинаа 1.700 луѓе

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека повеќе од 1.700 луѓе загинале во неодамнешните пожари само во Португалија и во Шпанија. Регионалниот директор...

Свет 14.07.22 | 16:04

СЗО: Веќе петта недела се зголемува бројот на нови случаи на ковид-19 во светот

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека веќе петта недела се зголемува бројот на нови случаи на заразени со коронавирусот во светот и дека бројот...

Свет 05.07.22 | 15:08

СЗО: Потврдени повеќе од 5.000 случаи на мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) досега има регистрирано 5.322 лабораториски потврдени случаи на мајмунски сипаници, што е зголемување за повеќе од 50 отсто во...

Свет 30.06.22 | 20:59

Светската здравствена организација очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во Европа ова лето

Светската здравствена организација очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во Европа ова лето и повика на внимателно следење на вирусот, бидејќи бројот на новозаразени...

Здравје 29.06.22 | 23:16

СЗО: Пренесувањетo мајмунски сипаници сега ги загрозува и високоризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека „трајното пренесување“ на вирусот на мајмунски сипаници ширум светот може да доведе до негово ширење на високоризични...

Свет 29.06.22 | 22:58

СЗО за забраната за абортус во САД: Ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека неодамнешната одлука на Врховниот суд на САД со која се укинува правото на абортус на федерално ниво...

Здравје 29.06.22 | 22:11

СЗО: Случаите со Ковид-19 се зголемуваат во 110 земји, епидемијата сè уште не е завршена

Светската здравствена организација (СЗО), истакнувајќи дека случаите на Ковид-19 се зголемени во 110 земји, предупреди дека епидемијата не е завршена. Говорејќи на прес-конференцијата...

Здравје 24.06.22 | 19:06

Тедрос: Многу сум разочаран од одлуката на САД за абортусот

Генералниот секретар на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека е многу разочаран од одлуката на Врховниот суд на САД да ја...

Свет 23.06.22 | 12:53

Состанок на експерти на СЗО: Ќе се прогласи ли вонредна состојба?

СЗО денеска проценува дали епидемијата на мајмунски сипаници треба да се прогласи за вонредна состојба за јавното здравје, како што беше случајот со Ковид. Претходно...

Свет 18.06.22 | 19:22

СЗО ја укинува поделбата на ендемични и не-ендемични земји во случаите со мајмунски сипаници

Светската здравствена организација ја укина, во својата статистика за мајмунски сипаници, поделбата на ендемични и неендемични земји, со цел подобро да го „унифицира“...

Здравје 17.06.22 | 18:43

СЗО ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза. Специјална...

Здравје 17.06.22 | 09:47

СЗО бара глобална промена во грижата за менталното здравје

Светската здравствена организација (СЗО) повика на глобална промена во грижата за менталното здравје, наведувајќи го наглиот пораст на проблемите поврзани со ова прашање...

Свет 15.06.22 | 14:51

СЗО е спремна за дистрибуција на вакцините против мајмунски сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека започнува нов механизам за дистрибуција на вакцини за да се запре ширењето на мајмунските сипаници во...