Ознака: СЗО
Свет 22.10.20 | 13:23

EУ ја искритикува СЗО за тоа како известува за короната

Европската унија формулираше нацрт-предлог за реформите што треба да се спроведат во рамките на Светската здравствена организација, во кој се истакнува дека членките...

Здравје 20.10.20 | 08:46

СЗО: Секој што бил во контакт со заразен да се стави во изолација за да се скрши ланецот

Во ек на вториот бран на пандемијата на коронавирусот и наглиот пораст на бројот на заразени во Европа и САД, шефот на службата за итни случаи на СЗО Мајкл Рајан упати...

Свет 19.10.20 | 23:21

СЗО ѝ порачува на Европа: Ставајте ги контактите во изолација

Среде вториот бран на пандемијата на коронавирус и наглиот пораст на бројот на заразени во Европа и САД, шефот на службата за итни случаи на СЗО, Мајкл Рајан им порача...

Здравје 16.10.20 | 18:56

СЗО: Лековите употребени за ковид-19 не успеаја да спречат смрт

Најновото проучување за терапијата со ковид-19 покажа дека лековите што се користат за тоа, не успеаја да спречат смртни случаи. Серијата лекови, барем оние кои се користат...

Естрада 16.10.20 | 16:32

Владо Георгиев гневен на СЗО: Тие се сатанисти, никој не може да ве тера да носите маска

Српскиот пејач и композитор Владо Горгиев на „Твитер“ објави серија пораки во кои го искажа револтот од одлуката на српскиот Кризен штаб за задолжително носење заштитни...

Вести 15.10.20 | 15:31

СЗО: Воведете построги мерки, во спротивно ќе има пет пати повеќе мртви

Развојот на пандемијата на ковид-19 во Европа е многу загрижувачки, иако ситуацијата не е како во март и април, предупреди европскиот огранок на СЗО. Бројот на случаи...

Свет 15.10.20 | 13:10

СЗО: Ситуацијата со ковид во Европа „предизвикува голема загриженост“

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Европа во четвртокот нотираше дека ситуацијата на континентот во врска со пандемијата на коронавирусот...

Здравје 13.10.20 | 09:04

СЗО: Слободно циркулирање на Ковид-19 „не е опција“

Светската здравствена организација смета дека е незамисливо да се дозволи слободно циркулирање на Ковид-19 за да се постигне колективен имунитет. Никогаш во историјата...

Свет 12.10.20 | 15:27

СЗО побара од лидерите да нема карантин бидејќи предизвикува сиромаштија

Претставникот на Велика Британија во Светската здравствена организација Дејвид Набаро ги повика светските лидери да престанат „да го користат карантинот како примарен...

Свет 10.10.20 | 10:51

Се најавуваат реформи во СЗО по завршувањето на пандемијата

Кога американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече својата земја од Светската здравствена организација (СЗО) годинава, тоа беше пречекано со лавина критики од...

Вести 09.10.20 | 22:04

Европа првпат регистрира над 100.000 заразени за 24 часа

Во Европа за првпат се регистрирани над 100.000 новоинфицирани со новиот коронавирус за последните 24 часа, откако бројот на новоинфицирани во држави како Русија и Велика...

Свет 05.10.20 | 15:55

Десет проценти од луѓето во светот ќе заболат од корона

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни ситуации, доктор Мајкл Рајан, денеска изјави дека, според неговите најдобри проценки, приближно едно...

Свет 26.09.20 | 15:49

Црно сценарио на СЗО: Ќе има два милиони жртви од коронавирусот

Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони пред да почне употребата на делотворна вакцина, предупредил директорот на програмата на...

Свет 26.09.20 | 09:23

Велика Британија ќе го зголеми придонесот за СЗО за 30 проценти

Британскиот премиер Борис Џонсон на Генералното собрание ОН во Њујорк ќе соопшти дека Обединетото Кралство ќе го зголеми својот придонес кон Светската здравствена...

Свет 25.09.20 | 22:11

СЗО: Бројот на жртви од Ковид-19 може да достигне 2 милиони пред масовната вакцинација

Бројот на смртност од коронавирус би можел да достигне 2 милиони ширум светот пред да се изгради и широко дистрибуира ефективна вакцина за коронавирус, изјави во петокот...

Здравје 25.09.20 | 18:15

Германија не е подготвена за следните месеци со коронавирусот, кажа епидемиологот Дростен во говорот пред СЗО

Кристијан Дростен, водечки германски епидемиолог, во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди за предвременото славење на успехот на...

Твитови 24.09.20 | 19:54

Сашко Коцев со апел до СЗО: Кажете што да облечам, а да не ми е вруќо

Актерот Сашко Коцев на нему својствен начин се пошегува со Светската здравствена организација барајќи од неа да му кажат што да облече во седум часот наутро, а што на...

Свет 21.09.20 | 19:54

СЗО ја пофали и ѝ се заблагодари на Русија за развојот на безбедна и ефикасна вакцина против Ковид-19

Регионалниот директор за Европа на СЗО, Ханс Клуге, по состанокот со рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко, ја пофали Русија за напорите спроведени при развивањето...

Свет 20.09.20 | 19:07

Се бара помош од народната медицина: СЗО ќе испитува африкански растителни лекови за Ковид-19

Светската здравствена организација објави правила за испитување на африканските растителни лекови за корона вирус. Научната потврда би била единствена основа за усвојување...

Свет 18.09.20 | 12:18

СЗО: Состојбата со коронавирусот во Европа е полоша од март

Денеска Светската здравствена организација соопшти дека ситуацијата со коронавирусот го надмина бројот на заразени од пикот во март, а Ханс Клуге регионалниот директор...