Ознака: Газа
Свет 21.04.24 | 12:20

Во Газа откриена масовна гробница со 50 тела на убиени Палестинци

Службите за итна помош во Газа извлекле тела на 50 Палестинци од масовна гробница во медицинскиот комплекс Насер во Кан Јунис, две недели откако израелските сили се повлекоа...

Свет 21.04.24 | 12:02

Бенјамин Нетанјаху ги загуби нервите – и се развикал на Бербок поради коментар за состојбата во Газа

Израелскиот премиер значително го кренал гласот во комуникација со шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок. Причина за „неконтролирано агресивниот“...

Свет 20.04.24 | 15:03

Шест деца и тројца возрасни загинаа во израелски напад на куќа во Рафа

Шест деца и тројца возрасни загинале во израелски воздушен напад врз куќа во градот Рафа на југот на Појасот Газа, соопштија палестинските власти. Рафа, во близина на...

Свет 13.04.24 | 22:01

Самсунг го напушта Израел

Јужнокорејскиот производител на телефони и електронска одлука, „Самсунг некст“, каде што под еден покрив се собрани глобалните инвестиции на „Самсунг“, одлучи да...

Свет 11.04.24 | 18:54

Во воздушен напад врз Појасот Газа загинал еден од финансиерите на Хамас

Израелските безбедносно сили (ИДФ) денеска соопштија дека при воздушен напад врз Појасот Газа убиен е клучниот финансиер на Хамас. ИДФ тврди дека е елиминиран Насер...

Свет 07.04.24 | 09:28

Британскиот премиер порача дека војната во Газа мора да заврши

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека Обединетото Кралство е потресено од крвопролевањето во Газа и порача дека оваа страшна војна мора да заврши. Продолжуваме...

Свет 06.04.24 | 17:28

Oд почетокот на војната вкупно 33.137 мртви во Газа

Министерството за здравство во Појасот Газа денеска соопшти дека 46 лица биле убиени во претходните 24 часа во Појасот Газа, кој е под израелски напад. Од почетокот на...

Свет 01.04.24 | 21:13

Телата на стотици убиени цивили се пронајдени во болницата Ал Шифа по повлекувањето на израелските сили

Палестински медицински извори во Појасот Газа соопштија дека по целосното повлекување на израелските сили од внатрешноста на болничкиот комплекс Ал Шифа и неговата...

Свет 31.03.24 | 11:11

Израел ноќеска силно ја нападна Газа

Израел ноќеска извршил жестоки напади врз Појасот Газа додека на регионот му се заканува глад во време кога во Каиро треба да почне нова рунда преговори за примирје...

Свет 30.03.24 | 14:45

Петмина загинати во метеж за време на поделба на храна во Газа

Најмалку пет лица загинале, а 30 се повредени во турканица и грабање со употреба на оружје што се случило утринава за време на поделба на храна во градот Газа, соопшти...

Свет 26.03.24 | 17:13

Газа: 12 лица се удавија додека се обидувале да допливаат до хуманитарна помош, шестмина загинати во стампедо

Дванаесет лица се удавија во морето недалеку од брегот на северна Газа, додека се обидуваа да допливаат до хуманитарната помош фрлена од авион, соопшти палестинското...

Свет 25.03.24 | 17:23

Советот за безбедност на ОН повика на прекин на огнот, дали двете страни ќе го послушаат апелот?

Советот на безбедност на Обединети нации денеска усвои резолуција со која се бара „итен прекин на огнот“ помеѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, како и безусловно ослободување...

Свет 22.03.24 | 17:17

Макрон порача дека Франција ќе предложи нова нацрт-резолуција за итен прекин на огнот во Газа

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека неговата земја ќе работи на нова нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа, откако Русија и Кина ставија вето...

Свет 22.03.24 | 12:08

Нетанјаху се согласи да испрати делегација во САД за да разговара за израелските планови за копнена инвазија во преполниот град Рафа во Газа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се согласи да испрати делегација во САД за да разговара за израелските планови за копнена инвазија во преполниот град Рафа во...

Свет 22.03.24 | 08:33

Цената на нафтата паѓа поради можното примирје во Газа

Цените на нафтата „потонаа“ на почетокот на азиското тргување денеска поради изгледите за конечен прекин на огнот во Газа. Тоа би можело да ги олабави глобалните резерви...

Свет 20.03.24 | 14:51

Во Газа не се сигурни ни лекарите

Светска здравствена организација (СЗО) соопшти дена од 7 октомври 2023 година до 12 март годинава регистрирани се 410 напади врз здравствени институции во Појасот Газа. Во...

Свет 19.03.24 | 20:22

Нетанјаху: Израелските сили ќе влезат во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, во Комитетот за надворешни работи и одбрана на Кнесетот, изјавил дека израелските одбранбени сили (ИДФ) ќе влезат во Рафа како...

Свет 16.03.24 | 17:12

Секое трето дете на возраст под две години во Газа е акутно неисхрането и е на работ на глад

Секое трето дете на возраст под две години во северниот дел на Појасот Газа е акутно неисхрането и е на работ на глад, предупреди денеска Агенцијата на ОН за помош и работа...

Свет 16.03.24 | 15:04

Германски воени авиони почнаа да доставуваат помош за населението во Газа

Германски воени авиони денеска почнаа со падобрани да доставуваат помош за населението во Појасот Газа, пренесува ДПА. Германскиот Бундесвер испрати во регионот два...

Свет 16.03.24 | 12:11

Истоварен првиот брод со хуманитарна помош што пристигна во Газа

Товарот од првиот брод со хуманитарна помош што пристигна во Појасот Газа од Кипар е истоварен и се подготвува за дистрибуција до населението на кое му се заканува глад...