Олаф Шолц изрази „солидарност“ со Евреите на почетокот на Ханука и стана првиот германски канцелар што во Берлин запали огромна менора, деветокрак свеќник.

Два месеци по избивањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас, Шолц, облечен во традиционална еврејска „кипа“ капа, повика на „итно“ ослободување на сите израелски заложници земени од екстремното палестинско исламистичко движење. Канцеларот го направи ова пред толпата собрана на Бранденбуршката порта, во самото срце на германската престолнина и го одбележа еврејскиот празник на победата на светлината над темнината.

„Менората мора да биде овде, пред Бранденбуршката порта, во срцето на нашиот главен град, како симбол на надеж и доверба, како симбол на припадност на еврејската вера и еврејски граѓани на нашата земја“, рече Шолц. „Терористичкиот напад на Хамас врз Израел длабоко не потресе сите нас“, додаде Шолц.

Потоа, придружуван од рабинот Јехуда Теихтал, се качи на кранот и ја запали првата свеќа со факел. „Сакам оваа канделабра да свети подалеку од овој плоштад и многу подолго од само осумте дена на Ханука“, рече Шолц.

Соочен со пораст на злосторствата од омраза против Евреите во Германија по нападот на Хамас на 7 октомври, Шолц постојано ја нагласува посветеноста на неговата земја за заштита на еврејската заедница, осум децении по Холокаустот, најголемиот геноцид досега.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.