Руската Федерална служба за безбедност објави дека уапсила маж од белоруска националност обвинет за кревање во воздух два воза во Сибир по наредба на украинската разузнавачка служба, како дел од саботажа против руската инфраструктура, пренесува Ројтерс.

Според ФСБ, уапсениот поставил експлозивни направи во два воза, а инструкции добил од друг сонародник кој бил во Литванија и работел за Украина.

„Тој призна дека набавил осум експлозивни ги поставил во вагони со гориво“, се вели во соопштението на ФСБ.

По двата напади, на 29 и 30 ноември, во руската област Бурјатија, која граничи со Монголија, украински извор за Ројтерс тогаш изјавил дека операциите биле спроведени од Службата за безбедност на Украина со намера да ги прекине железничките линии во Сибир што Русија ги користи за воени цели. Во првиот напад, експлозив беше активиран на товарен воз кој се движеше низ тунелот Северому крај автопатот Бајкал-Амур, додека во вториот беше погоден товарен воз додека го преминуваше Ѓаволскиот мост во истиот регион на железничка линија што се користи како резерва кога возовите се пренасочуваат од тунелот.

Од избувнувањето на конфликтот во Украина, Русија се соочи со серија акти на саботажа против различни инфраструктурни и транспортни објекти, пишува Ројтерс.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.